Pizzabud fik dør smækket i hovedet - og ringede til politiet
Tirsdag 25. marts 2025 kl: 12:07
Af: RedaktionenMidt- og Vestsjællands Politi melder i den seneste døgnrapport om et knap så glad pizzabud i Ølby ved Køge. Pizzabudet kontaktede klokken kvart over syv mandag aften politiet efter, han kort forinden havde afleveret en pizza ved et hus i Ølsemagle
En mand havde taget mod pizzaen i døren, men i stedet for at betale de 145 kroner, pizzaen kostede, havde han smækket døren i hovedet på pizzabude.
En patrulje kørte til adressen, men manden var stukket ud af bagdøren kort forinden. Betjentene kørte en tur omkring Ølby Station for at finde frem til den mistænkte mand, men fandt ham ikke.
Da de herefter kørte tilbage til adressen, viste det sig, at den mistænkte var kommet tilbage. Poltiet sigtede den mistænkte - en 42-årige mand fra Odense, som var på besøg på stedet, for bedrageri.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Formodet bagmand til indsmugling af over 10 ton hash er udleveret fra Spanien
- Lastbilchauffør er blevet sigtet for vanvidskørsel
- De elektriske gik 0,5 procent tilbage
- Sengetrailer har en tilladt totalvægt på godt 110 tons
- Svensk lastbilproducent oplevede øget efterspørgsel
- Narkosælgere blev sigtet for ulovlig transport af farligt gods
- Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




