Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Energiselskab melder klar til transportmesse i Herning

Tirsdag 25. marts 2025 kl: 11:56
Af: Redaktionen

Når Messecenter Herning åbner dørene for Transport 2025 torsdag 3. april, vil energiselskabet OK være en af de godt tre hundrede virksomheder, der udstiller i en af de 13 haller, der er i brug under transpormessen. - Vi glæder os til nogle gode dage og håber, at så mange som muligt vil lægge vejen forbi vores stand til en uformel snak om vores løsninger til transport, siger Søren Graversen, der er OK's markedschef for transportområdet

På OK's stand i Hal K VIL OK's transportteam sammen med kolleger fra OK's datterselskab, GodEnergi, stå klar til at tage med de besøgende.


- Vi står klar til at rådgive og vejlede om e-mobilitet til tung transport og traditionelle løsninger for fossile brændstoffer, siger Søren Graversen.


Hos OK peger man på, at de besøgende vil have mulighed for at drøfte alt fra brændstof- og ladeløsninger til el-aftaler og CO2-rapportering.


På transportmessen stiller OK skarpt på e-mobilitet til tung transport, og det sker i samarbejde med datterselskabet GodEnergi, der er specialister inden for ladeinfrastruktur.


- Omstillingen sker i forskellige tempi, og vores mål er at gøre den så enkel og værdiskabende som muligt for den enkelte virksomhed. Vi møder kunderne dér, hvor de er, og hjælper dem trygt videre på vejen mod en grønnere drift, siger Søren Graversen og tilføjer, at OK på messen vil have nogle eksempler med, der viser konkrete løsninger i praksis.


Transport 2025 er åben i dagene 3. til 5. april.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Bestanden er vokset med 2,4 procent på et år
- Vognmand i Vorning har overtaget vognmand i Skørping
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- Kinesisk producent har vare- og lastbiler til Europa med på messe
- Modelrækken er blevet helt elektrisk
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Tysk baseret transportkoncern bruger specialtilpasset el-varebil i 27 lande
- Elektriske varebiler får eget område på elbilmesse
- Lastbil med skibscontainer kørte ind i skiltebro i København
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Transportvirksomhed i Kolding vinder lærepladspris

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst