Energiselskab melder klar til transportmesse i Herning
Tirsdag 25. marts 2025 kl: 11:56
Af: RedaktionenNår Messecenter Herning åbner dørene for Transport 2025 torsdag 3. april, vil energiselskabet OK være en af de godt tre hundrede virksomheder, der udstiller i en af de 13 haller, der er i brug under transpormessen. - Vi glæder os til nogle gode dage og håber, at så mange som muligt vil lægge vejen forbi vores stand til en uformel snak om vores løsninger til transport, siger Søren Graversen, der er OK's markedschef for transportområdet
På OK's stand i Hal K VIL OK's transportteam sammen med kolleger fra OK's datterselskab, GodEnergi, stå klar til at tage med de besøgende.
- Vi står klar til at rådgive og vejlede om e-mobilitet til tung transport og traditionelle løsninger for fossile brændstoffer, siger Søren Graversen.
Hos OK peger man på, at de besøgende vil have mulighed for at drøfte alt fra brændstof- og ladeløsninger til el-aftaler og CO2-rapportering.
På transportmessen stiller OK skarpt på e-mobilitet til tung transport, og det sker i samarbejde med datterselskabet GodEnergi, der er specialister inden for ladeinfrastruktur.
- Omstillingen sker i forskellige tempi, og vores mål er at gøre den så enkel og værdiskabende som muligt for den enkelte virksomhed. Vi møder kunderne dér, hvor de er, og hjælper dem trygt videre på vejen mod en grønnere drift, siger Søren Graversen og tilføjer, at OK på messen vil have nogle eksempler med, der viser konkrete løsninger i praksis.
Transport 2025 er åben i dagene 3. til 5. april.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Stop østrigske kørselsrestriktioner
- Åben trailer har fire aksler og truck-beslag bagerst
- Svensk lastbilproducent har syv modeller med fem stjerner
- Nye fem-stjernede resultater i Euro NCAP-test
- Det første metrotog er tilbage efter modernisering i Rotterdam
- Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
- Tre-akslet city tip-trailer kan rumme 34 kubikmeter I kassen
- Aktører på havet vil mindske miljøkonsekvenser ved indvinding af råstoffer fra havbunden
- El-drevne skraldebiler er konkurrencedygtige i Kerteminde
- Erfa-gruppe for vognmænd med kran- og blokvogne har fået svar på asbestspørgsmål
- Håndværkere var for langt hjemmefra i deres varebiler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




