Løftebeslag på 300 ton blev flyttet i løbet af en uge - transporten tog fire timer
Mandag 24. marts 2025 kl: 10:42
Af: Redaktionen
Blue Water Shipping, der har hovedsæde i Esbjerg flyttede fornyligt et løftebeslag i en stor størrelse. Løftebeslaget var et vingemonteringsløftebeslag på 300 ton, der skulle flyttes seks kilometer fra et sted på havnen i Esbjerg til et andet sted
Transportdelen af opgaven - der strakte sig over en uge fra den første planlægning til gennemførelsen - blev håndteret af Blue Water Shipping's Port Services-team ved hjælp af 'self-propelled modular transporters' fra selskabets egen flåde og tog fire timer.
Blue Water Shipping, der har projektlast af gods, der måler og vejer noget mere end gods, der transporteres med lastbiler, betegner flytningen som en kompleks operation - ikke blot på grund af vingemonteringsløftebeslagets vægt 300 ton, men også på grund af dets størrelse med en længde på 24 meter, en bredde på 10 meter og en højde på 17 meter.
Dermed skulle transporten navigere gennem snævre områder, hvor frihøjden nogle steder var på under fem centimeter.
Ud over at have adgang til eget udstyr blev planlægning, konfiguration og transportberegninger udført internt, hvilket sikrede en effektiv eksekvering.
Hele operationen - fra planlægning til udførelse - blev gennemført på kun en uge. Teamet undersøgte ruten grundigt og noterede de potentielle udfordringer, foretog de nødvendige justeringer af infrastrukturen og koordinerede trafikstyringen - herunder midlertidige lukninger af veje. Da alt var på plads, blev transporten udført med præcision og sikkerhed og tilbagelagde seks kilometer på havnen i Esbjerg på fire timer.
Dagen efter landtransporten lastede teamet vingemonteringsløftebeslaget på det installationsskib, som skulle bruge det efterfølgende.
- Operationen viser vores Port Service-teams omfattende færdigheder. Teamet sørgede for, at alt gik som planlagt. Det er et godt eksempel på, hvordan vores in-house udstyr og ekspertise skiller os ud, når det gælder håndtering af specialtransport, siger Mathias Juhl, der er Terminal Manager hos Blue Water i Esbjerg.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportfond åbner ny uddelingsrunde for projekter i transportbranchen
- Lastbil kilede sig fast under jernbanebro
- Transportorganisation venter på svar i 5.000 indsigelsessager
- Fem eleltriske og en diesel er på de franske program i Hannover
- Fagforbund er tilfreds med ny ordning om udenlandsk arbejdskraft
- Entreprenør i Gundsø har hentet en ny city asfalt tiptrailer i Hedensted
- Industri-koncerner går sammen om at opskalere brint til vejtransport
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Hollandsk lastbilproducent og svensk teknologi-virksomhed vil sammen sætte fart på selvkørende godstransport
- Vognmandsorganisation forventer en afgørelse i løbet af september
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Årets transportlærling hedder Mathilde til fornavn og er chauffør i Struer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




