Fragtmænd kan lade elektriske lastbiler i Aalborg
Torsdag 20. marts 2025 kl: 13:38
Af: Redaktionen
Danske Fragtmænds første ladestation til el-lastbiler er klar til brug på virksomhedens terminal i Aalborg. I samarbejde med energiselskabet OK er Danske Fragtmænd på vej til at etablere ladeinfrastruktur på samtlige terminaler og dermed understøtte omstillingen af transportsektoren til en mindre CO2-belastende drift
For at markere indvielsen af ladestationen satte transportminister Thomas Danielsen (V) torsdag strøm til den første el-lastbil og klippede den røde snor. I sin tale fremhævede han betydningen af en stærk ladeinfrastruktur for at understøtte omstillingen i den tunge transport.
- Den tunge transport skal være en del af den grønne omstilling, og det kræver en stærk ladeinfrastruktur. Initiativer som dette viser vejen frem, og gør det lettere for vognmænd at vælge el som drivmiddel, sagde Thomas Danielsen.
Ladestationen i Aalborg er den første af flere planlagte stationer, der skal understøtte omstillingen af Danske Fragtmænd til en mere bæredygtig transportør. Snart følger ladestationer i blandt andet Sakskøbing, Taastrup, Odense og Aarhus.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
- EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester
- El-lastbil kører 1.000 kilometer dagligt - fem dage om ugen
- Lastbil og busser kan tanke flydende brændstof på nyt anlæg i Viborg
- Svensk-dansk postkoncern udsteder endnu en grøn obligation
- Ny slamsuger til udlejning er med fire luftaffjedrede aksler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





