Tre mænd blev bestjålet i pirattaxier
Mandag 17. marts 2025 kl: 21:20
Af: RedaktionenØstjyllands Politi fik søndag tre anmeldelser fra mænd i alderen 24-54 år om, at de hver især havde fået stjålet mobiltelefoner og hævekort, da de søndag nat og morgen tog en pirattaxa hjem fra byen. Til sammen er der blevet hævet over 200.000 kroner fra mændenes konti
Søndagens første anmeldelse kom fra en 54-årig mand, som oplyste, at hans telefon var blevet stjålet fra hans jakkelomme af chaufføren i en pirattaxi, som han havde taget fra Park Allé i Aarhus søndag omkring klokken 01.00.
Næste anmeldelse kom fra en 24-årig mand, der forklarede, at han lørdag morgen blevet tilbudt et lift hjem fra byen i Aarhus af en ukendt mand, som den 24-årige troede var en taxi-chauffør. På bagsædet sad to andre mænd. Da bilen holdt foran den 24-åriges adresse, blev han tilbudt en joint, som han takkede nej til. I stedet røg chaufføren selv en joint. Efterfølgende kunne den 24-årige konstatere, at hans mobil og hævekort var blevet stjålet, og at der var blevet hævet penge på hans konto.
Den tredie anmeldelse kom fra en 27-årig mand, der også havde været i byen i Aarhus, hvor han lørdag morgen angiveligt blev antastet af en mand i en bil, som den 27-årige troede var en taxi. Da betalingen ikke kunne gå igennem, havde føreren af bilen sagt, at de skulle ryge en joint sammen for at være kvit. Efterfølgende opdagede den 27-årige, at han manglede sin telefon og to hævekort, og at der var blevet hævet penge fra hans kort.
Østjyllands Politi opfordrer til, at man ikke lader sig lokke af billige lift fra pirattaxier, da der er risiko for at blive snydt eller bestjålet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Letbanen i Odense får 88 flere weekendafgange
- Anden del af Hovedstadens Letbane er godkendt og klar til indvielse på lørdag
- Ny enighed aflyste arbejdsnedlæggelser hos norsk kabinepersonale
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- Unge kan rejse billigere ved at vælge en passende billetløsning
- Trafikselskab tilbyder gratis transport til festuge i Randers
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Passagertallet i sydjysk lufthavn steg i juli
- Delebilstjeneste samarbejder med kinesisk virksomhed om selvkørende biler
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
- Lufthavn i Karup har haft flere passgerer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




