Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Samarbejde skal give fleksibel og sikker fødevaredistribution i København

Fredag 14. marts 2025 kl: 11:51
Af: Redaktionen

Transportvirksomheden Jetpak har indgået et samarbejde med Økoskabet for at tilbyde en mere fleksibel og sikker løsning, når friske fødevarer skal ud til modtagere i København

Jetpak, der som transportvirksomhed er specialiseret i pakkedistribution og kurertjenester, skal med aftalen levere bestilte varer til et af Økoskabet's kølede afhentningsskabe, hvor modtagerne kan hente deres varer præcis, når det passer dem. 


Det betyder, at modtagerne slipper for at være hjemme på et bestemt tidspunkt samtidig med, at varerne opbevares under optimale køleforhold.


For Jetpak er samarbejdet en udvidelse af virksomhedens eksisterende distributionsnetværk. 


Som en del af samarbejdet har Økoskabet udviklet en fuldt integrerbar IT-platform, Foodshipper, som Jetpaks kunder kan benytte til at håndtere data, generere labels og administrere både Økoskabs-leveringer og hjemmeleveringer.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportfond åbner ny uddelingsrunde for projekter i transportbranchen
- Lastbil kilede sig fast under jernbanebro
- Transportorganisation venter på svar i 5.000 indsigelsessager
- Fem eleltriske og en diesel er på de franske program i Hannover
- Fagforbund er tilfreds med ny ordning om udenlandsk arbejdskraft
- Entreprenør i Gundsø har hentet en ny city asfalt tiptrailer i Hedensted
- Industri-koncerner går sammen om at opskalere brint til vejtransport
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Hollandsk lastbilproducent og svensk teknologi-virksomhed vil sammen sætte fart på selvkørende godstransport
- Vognmandsorganisation forventer en afgørelse i løbet af september
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Årets transportlærling hedder Mathilde til fornavn og er chauffør i Struer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst