Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politi advarer mod falske fragtfirmaer

Fredag 14. marts 2025 kl: 10:50
Af: Redaktionen

Politi advarer mod falske fragtfirmaer

Politiet en del anmeldelser fra borgere, der er blevet franarret deres kort- eller MitID-oplysninger, når de har handlet på nettet - eksempelvis på facebook eller dba - og sagt ja til, at en fragttjeneste håndtere betalingen


Politi advarer mod falske fragtfirmaer
Midt- & Vestjyllands Politi fremhæver i forbindelse med advarslen mod falske fragttjenester, at virksomheder som eksempelvis DAO og GLS ikke tilbyder at håndtere betaling for købte varer.


Midt- & Vestjyllands Politi har bragt sin advarsel på det sociale medie X, hvor politiet også har lagt et billede op. Af billedet kan man se, at den angivne web-adresse ikke har noget med Dao at gøre, da Dao's web-adresse er dao.as.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Midtjysk tankvognsvirksomhed skifter ejer
- Bruttoprisen på dieselolie har svinget 1.80 kroner i løbet af året
- Energisekslaber får forbud mod vejledende priser på brændstof
- Bekendtgørelse om hastighedsbegrænsere træder i kraft
- Den ene lastbil svinge kraftigt til venstre forud for ulykken
- Femern Bælt-forbindelsen kan skabe øget risiko for trængsel på veje og jernbaner
- Sikkerhedstest får sikkerhedspris
- International transportkoncern har fået flere elektriske trækkere
- Bilist stødte ind i lastbil i sammenfletning
- En fuckfinger til vejhjælp udløste en sigtelse
- To stjerne og to kors er sendt op på vejene
- Elektrisk varebil bliver billigere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst