Politikere er blevet enige om den videre proces for mindre CO2-belastende indenrigsrute
Tirsdag 11. marts 2025 kl: 15:11
Af: RedaktionenSVM-Regeringen, SF og Enhedslisten er blevet enige om at sætte udbud af en grøn indenrigsrute i gang med så stor en andel grønt flybrændstof i tanken på de enkelte fly, som det er muligt. Betegnelsen grøn henviser til brændstoffets lavere CO2-belastning og har ikke noget med farven på brændstoffet at gøre
Udbuddet af den mindre CO2-belastende indenrigsfly-rute tager udgangspunkt i den aftale, som SVM-Regeringen indgik med SF og Enhedslisten i 2023. Aftalen om "Grøn luftfart i Danmark" indeholder blandt andet midler til at oprette en indenrigsrute i 2025, der flyver på mindre CO2-belastende brændstof og gøre al indenrigsluftfart mindre CO2-belastende i 2030.
Parterne blev med aftalen enige om, at fly på indenrigsruten fysisk skal flyve på grønne drivmidler (dråbe-til-dråbe), hvilket betyder, at det enkelte fly kan fylde 100 procent grønt brændstof i tanken.
Det er i dag kun tilladt at anvende en brændstofblanding med maksimalt 50 procent grønt flybrændstof - SAF - i det enkelte fly, da den internationale certificering af 100 procent SAF endnu lader vente på sig.
Parterne er derfor enige om at sende den grønne rute i udbud med så meget iblanding som muligt, men fordelt på flere fly for at opnå den samme klimaeffekt.
Udbuddet løber i første omgang til og med 2026 med option på forlængelse til 2027. Herefter vil der afholdes et nyt udbud gældende for årene til og med 2029, hvor der stilles krav om anvendelse af 100 procent grønne drivmidler, hvis den internationale certificering af SAF er på plads.
Samtidig er parterne enige om, at udgangspunktet for det næste udbud så vidt muligt og inden for rammerne af EU-retten er skærpede bæredygtighedskrav med fokus på e-fuels eller elektriske fly, så udbuddet prioriterer disse frem for biobaseret SAF, hvis de eksisterer på markedet.
Fakta om grønt flybrændstof - SAF (Sustainable Aviation Fuel - bæredygtigt flybrændstof):
- Det er branchestandarder, som regulerer den kemiske sammensætning af flybrændstof. Det er er i regi af den amerikanske standardiseringsorganisation, ASTM, at certificeringen af SAF til den civile luftfart, herunder certificeringen af 100 procent SAF, sker
- Certificeringerne er globale og sker af sikkerhedsmæssige hensyn
- I dag er det certificeret at anvende brændstofblandinger med op til 50 procent SAF
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Havne i Fredericia får ladestandere til lastbiler
- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Dansk konsortium skal bygge nye fartøjer til Søværnet
- - Prioritering er positivt, men strømmen skal hurtigere frem
- Det er et vigtigt skridt for grøn transport
- Politisk flertal er enige om en akutplan for elnettet
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




