Økonomidirektør bliver projektdirektør i stor havn i Østjylland
Tirsdag 25. februar 2025 kl: 13:29
Af: RedaktionenAarhus Havn udvider direktørgruppen med en ny CPO - projektdirektør - der skal styrke arbejdet med større, strategiske infrastruktur- og udviklingsprojekter. Den nye projektdirektør bliver den nuværende økonomidirektør - CFO - Henrik Munch Jensen, der har været ansat hos Aarhus Havn siden 1983 - og været økonomidirektør siden 1991, hvor han blandt andet har været ansvarlig for Aarhus Havns økonomifunktion og digitalisering
![]() | |
|
Aarhus Havn har over de seneste år oplevet markant fremgang og er i dag Danmarks største erhvervshavn, hvor der årligt håndteres omkring 10 millioner ton gods.
I de kommende år står Aarhus Havn over for en række større infrastruktur- og udviklingsprojekter, der skal bidrage til at sikre den fortsatte udvikling i Aarhus Havns kerneforretning. Det sker ikke mindst som følge af en omdannelse til aktieselskab fra 1. april.
Det kræver en styrket indsats, og Thomas Haber Borch, der er direktør (CEO) i Aarhus HavnCEO, er glad for, at Henrik Munch Jensen har sagt ja til at stå i spidsen infrastruktur- og udviklingsprojekterne.
- Det glæder mig utrolig meget, at Henrik Munch Jensen har takket ja til at blive vores nye CPO og stå i spidsen for arbejdet med nogle af vores mest afgørende projekter. Vi er udfordret på at kunne imødekomme den stigende efterspørgsel efter kajnære arealer, og det er derfor helt afgørende, at vi lykkes med at gennemføre nogle af de projekter, der allerede er på tegnebrættet, men også at identificere nye områder, som kan bidrage til vores fremtidige udvikling. Vi ved, at det kræver en vedholdende og kompetent indsats i samarbejde med samarbejdspartnere, myndigheder, politikere og borgere, siger Thomas Haber Borch.
Aarhus Havn går nu i gang med at finde en ny økonomidirektør - CFO - Chief Financial Officer
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Nye regler gælder for dæk på lastbiler og busser i Danmark og Sverige
- Pakkedistributør er klar til at åbne sit nye distributionscenter i Randers
- Nye små elektriske varebiler får Danmarkspremiere i november
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |