Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Svensk lastbilproducent blev markedsleder i Europa

Onsdag 19. februar 2025 kl: 11:38
Af: Redaktionen

Svensk lastbilproducent blev markedsleder i Europa

Sidste år blev Volvo Trucks for første gang markedsleder i Europa for tunge lastbiler over 16 tons med en markedsandel på 17,9 procent. I faktiske tal fik Volvo Trucks nyregistreret 56.331 lastbiler i regionen, der omfatter de 27 EU-lande, Storbritannien, Norge og Schweiz

De markeder, hvor Volvo Trucks fik nyregistreret flest lastbiler i løbet af året var Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Polen og Spanien.


- Vi er meget stolte over at være markedsledere i Europa. Det er et klart bevis på, at vores kunder sætter pris på brændstofeffektiviteten, sikkerheden og drifttiden på vores lastbiler og at vi har et meget attraktivt produktudbud, siger Roger Alm, der er administrerende direktør for Volvo Trucks.


Øget markedsandel i 25 lande
Globalt set øgede Volvo Trucks sin markedsandel i 25 lande i 2024. I Brasilien blev Volvo Trucks markedsleder inden for tunge lastbiler for tredje år i træk med en markedsandel på 23,7 procent. Virksomhedens flagskib, Volvo FH, var den mest solgte lastbilmodel af alle mærker i Brasilien i 2024. I Australien var Volvos markedsandel 18,2 procent. I Nordamerika (USA og Canada) havde Volvo Trucks en markedsandel på 10,5 procent. 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flere pakker og øget fokus på omkostninger gav resultatforbedring hos postkoncern
- Vognmand i Grenaa har fået 4.680 nye hestekræfter
- Ændret bekendtgørelse om køretøjer i forsøg med modulvogntog er sendt i høring
- Fredag 18. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Transportsektor og bilindustri vil have skub i forhandlinger om vægt og dimensioner
- Vognmand på Vestsjælland valgte forvogn med fire aksler
- Ny bekendtgørelse om dobbelttrailer-vogntog er sendt i høring
- Køle-serie bliver udvidet med to nye multitemperaturenheder
- Tysk haveselskab sætter gang i automatisering af terminaktraktorer
- 780 heste har to aksler at trække på
- Fire-akslet tip-trailer har fået lidt ekstra
- Politiet har anholdt bagmænd og bude anholdt i sag om narkosalg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst