Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Arbejdsmiljøet fik et løft og produktiviteten holdt niveauet

Mandag 17. februar 2025 kl: 13:31
Af: Redaktionen

Arbejdsmiljøet fik et løft og produktiviteten holdt niveauet

Havnen i Aarhus lægger grund til en række virksomheder, der på den ene eller anden måde er et led i en forsyningskæde eller to. Det gælder eksempelvis virksomheden Lineage's køle- og frysehus, der årligt håndterer 2,5 millioner paller med varer, der skal håndteres og opbevares ved en bestemt temperatur. Frysehuset i Aarhus, der blev opført i 2012 og udbygget i 2029 og 2022 er arbejdsplads for 47 fastansatte og et svingende antal mere løst tilknyttede. Det er lykkedes Lineage at sende gentagne og tunge løft på pension og forbedre arbejdsmiljøet for den løst tilknyttede arbejdsgruppe

- Jeg er glad for, at det lykkedes at forbedre arbejdsmiljøet, siger Lineage's landechef i Danmark, Carsten Wolf, som sammen med General Manager Jan T. Kristensen havde inviteret repræsentanter fra fagpressen på besøg i Frysehuset på havnen i Aarhus.


Medarbejderne havde mange tunge løft i belastende arbejdsstillinger, når de skulle sortere paller med eksempelvis frosne fisk eller skaldyr, og det var et forhold der skabte risiko for arbejdsskader. 


Carsten Wolf forklarer, at løsningen blev løftegrej med store sugekopper, som betyder, at medarbejderne ikke længere skal bøje sig ned og vride i kroppen mange gange i løbet af en arbejdsdag.


- Jeg er glad for, at det lykkedes både at finde en løsning, og at vi har kunnet fastholde produktiviteten, siger Carsten Wolf, der vurderer, at løsningen med løftegrej og sugekopper vil blive indført andre steder i Lineage's køle- og frysehuse.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lov baner vej for tunnel i Aarhus - og et stykke vej på Lolland
- Vognmand i Salling har koblet for endnu en fire-akslet påhængsvogn med udtræk
- Tirsdag morgen tog Kalundborg imod en ny el-færge
- Vognmand i Grenaa er taget under konkursbehandling
- Bilister i Danmark er gode til at holde til højre - hvis de selv skal sige det
- Fire-akslet trailer med rullepresenning er gået til Skibby
- Varebiler er overrepræsenterede
- Rederi har sunget sin Kattegat-sang for sidste gang
- Lastbilimportør vil hjælpe vognmænd med at søge puljemidler
- Fynsk vognmand tog to tip-trailere med fra Hedensted
- Lastbilchauffører underviser elever i trafiksikkerhed
- Politiet på Midt- og Vestsjælland har uddelt dusører til 21 borgere at hjælpe andre i kritiske situationer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst