Norgesfærge har fået et G på skorstenen
Torsdag 13. februar 2025 kl: 13:31
Af: Redaktionen
»Nordic Pearl« med sine nye farver og det store
Gotlandsbolaget AB, der sidste år overtog færgeruten Oslo-København fra danske DFDS med to færger og omkring 800 medarbejdere, har haft den ene færge på værft, hvor den har fået nye farver, nyt navn og et stort G på skorstenen
Den første færge, der har fået skiftet klæder, er »Pearl Seaways«. I stedet for DFDS' mørkeblå skibsfarve er den blevet iklædt en turkisgrøn nuance, der ifølge Gotlandsbolaget AB er inspireret af havets farve i Skagerrak og Kattegat, hvor de to færger sejler. Og så er den blevet omdøbt til »Nordic Pearl«.
På hver side af skorstenen, der er blevet malet råd, har den fået et stort "G", der signalerer Gotlandsbolaget.
Færgeruten Oslo-København tiltrækker årligt omkring 700.000 rejsende. Hver anden dag har skibene afgange fra henholdsvis Oslo og København, og overfarten inkluderer en overnatning ombord.
I forbindelse med skiftet fra DFDS til Gotlandsbolaget AB bliver de to skiber også renoveret med nye kahytter og ny indretning af flere fællesområder. »Nordic Pearl« var første skib på værftet i Landskrona. Senere bliver det »Crown Seaways« tur. Når denne færge forlader Landskrone er det med de nye farver og navnet »Nordic Crown«.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Flere pakker og øget fokus på omkostninger gav resultatforbedring hos postkoncern
- Vognmand i Grenaa har fået 4.680 nye hestekræfter
- Ændret bekendtgørelse om køretøjer i forsøg med modulvogntog er sendt i høring
- Fredag 18. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Transportsektor og bilindustri vil have skub i forhandlinger om vægt og dimensioner
- Vognmand på Vestsjælland valgte forvogn med fire aksler
- Ny bekendtgørelse om dobbelttrailer-vogntog er sendt i høring
- Køle-serie bliver udvidet med to nye multitemperaturenheder
- Tysk haveselskab sætter gang i automatisering af terminaktraktorer
- 780 heste har to aksler at trække på
- Fire-akslet tip-trailer har fået lidt ekstra
- Politiet har anholdt bagmænd og bude anholdt i sag om narkosalg
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |