Norgesfærge har fået et G på skorstenen
Torsdag 13. februar 2025 kl: 13:31
Af: Redaktionen
»Nordic Pearl« med sine nye farver og det store
Gotlandsbolaget AB, der sidste år overtog færgeruten Oslo-København fra danske DFDS med to færger og omkring 800 medarbejdere, har haft den ene færge på værft, hvor den har fået nye farver, nyt navn og et stort G på skorstenen
Den første færge, der har fået skiftet klæder, er »Pearl Seaways«. I stedet for DFDS' mørkeblå skibsfarve er den blevet iklædt en turkisgrøn nuance, der ifølge Gotlandsbolaget AB er inspireret af havets farve i Skagerrak og Kattegat, hvor de to færger sejler. Og så er den blevet omdøbt til »Nordic Pearl«.
På hver side af skorstenen, der er blevet malet råd, har den fået et stort "G", der signalerer Gotlandsbolaget.
Færgeruten Oslo-København tiltrækker årligt omkring 700.000 rejsende. Hver anden dag har skibene afgange fra henholdsvis Oslo og København, og overfarten inkluderer en overnatning ombord.
I forbindelse med skiftet fra DFDS til Gotlandsbolaget AB bliver de to skiber også renoveret med nye kahytter og ny indretning af flere fællesområder. »Nordic Pearl« var første skib på værftet i Landskrona. Senere bliver det »Crown Seaways« tur. Når denne færge forlader Landskrone er det med de nye farver og navnet »Nordic Crown«.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportfond åbner ny uddelingsrunde for projekter i transportbranchen
- Lastbil kilede sig fast under jernbanebro
- Transportorganisation venter på svar i 5.000 indsigelsessager
- Fem eleltriske og en diesel er på de franske program i Hannover
- Fagforbund er tilfreds med ny ordning om udenlandsk arbejdskraft
- Entreprenør i Gundsø har hentet en ny city asfalt tiptrailer i Hedensted
- Industri-koncerner går sammen om at opskalere brint til vejtransport
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Hollandsk lastbilproducent og svensk teknologi-virksomhed vil sammen sætte fart på selvkørende godstransport
- Vognmandsorganisation forventer en afgørelse i løbet af september
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Årets transportlærling hedder Mathilde til fornavn og er chauffør i Struer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




