Svensk-dansk postkoncern bragte overskud hjem i 2024
Torsdag 13. februar 2025 kl: 12:52
Af: RedaktionenFor svensk-danske PostNord bragte de ansatte i sidste tre måneder af 2024 flere pakker ud og fik et øget driftresultat med hjem til bundlinien. Bruttoomsætningen i oktober kvartal sidste faldt med fire procent på grund af stadigt faldende brevmængder, mens driftresultatet steg fra 124 millioner svenske kroner i fjerde kvartal 2023 til 385 millioner svenske kroner i fjerde kvartal 2024. Det positive driftsresultat betød, at det samlede driftsresultat for 2024 endte på 135 millioner svenske kroner
Tal fra PostNord's kvartalsrapport for fjerde kvartal og samlede årsrapport for 2024. Tallene i parantes er tilsvarende 2023-tal)
Oktober-december 2024:
- Nettoomsætningen udgjorde 10.018 millioner (10.441 millioner) svenske kroner
- Pakkemængderne steg med 6 procent
- Brevmængderne faldt med 19 procent
- Driftsresultatet (EBIT) udgjorde 385 millioner (124 millioner) svenske kroner
- Det justerede driftsresultat (justeret EBIT) udgjorde 498 millioner (328 millioner) svenske kroner
- Nettoomsætningen udgjorde 37.797 millioner (39.301 millioner) svenske kroner
- Pakkemængderne steg med 1 procent (2 procent)
- Brevmængderne faldt med 15 procent (13 procent)
- Driftsresultatet (EBIT) udgjorde 135 millioner (minus 564 millioner) svenske kroner
- Det justerede driftsresultat (justeret EBIT) udgjorde 961 millioner (500 millioner) svenske kroner
PostNord's koncernchef, Annemarie Gardshol, peger på, at prisstigninger på brevforsendelser delvist opvejede manglende indtægter fra de faldende brevmængder. Omsætningen blev også påvirket negativt af, at PostNord har afviklet størstedelen af aktiviteterne i den danske logistikforretning.
- Det forbedrede resultat skyldes primært, at vores forbedringsprogrammer fortsat leverer resultater som planlagt. Større pakkemængder kombineret med lavere omkostninger pr. pakke påvirkede også resultatet positivt. Disse effekter var særligt tydelige i PostNord Sverige, som i høj grad bidrog til koncernens resultatudvikling. Derudover havde vi lavere afskrivningsomkostninger i kvartalet som følge af nedskrivninger i den danske drift i tidligere perioder, siger Annemarie Gardshol, der glæder sig over, at PostNord som helhed har forbedret resultatet i alle kvartaler i 2024, og at flere af segmenter har udviklet sig positivt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
- Grisetransport brød i brand og spærrede motorvej i Sønderjylland
- Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Lastbil kørte med skader på fordæk
- Ældre kvinde blev påkørt af en lastbil på P-plads
- Første uge i november byder på trafikale gener på vej til havnen i Aarhus
- Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




