Fem transportvirksomheder har fået chauffører med æresdiplom
Mandag 10. februar 2025 kl: 10:32
Af: RedaktionenSeks chauffører hos fem transportvirksomheder, der er medlem af transportorganisationen ITD, er blevet hædret af den internationale organisation IRU, som hvert år uddeler et ”Diploma of Honor” - et æresdiplom, der gives til chauffører, som er med til at hæve standarden inden for vejgodstransportbranchen. Diplomet er samtidig en anerkendelse af chaufførernes mangeårige indsats og deres høje professionelle standard
Kravene for at blive indstillet er skrappe, og prisen markerer dermed en særlig hyldest til de udvalgte chaufførers arbejde og engagement, som hædres med både diplom og medalje. De seks hædrede chauffører og de fem ITD-virksomheder er:
- Flemming Oluf Rauff Madsen og Jesper Bek Madsen fra Vognmandsfirmaet Jan Hedevang Jensen
- Ole Lassen Dirch fra Møller Transport ApS
- Steen Skov Primdal fra J.A. Skovrup ApS
- Knud Kristensen fra Dantra A/S
- Lars Bruun fra Orient Transport ApS
Prisen uddeles hvert år til chauffører fra hele verden og kan kun modtages én gang. For at komme i betragtning skal chaufføren opfylde en række krav:
- Chaufføren skal have arbejdet aktivt i mindst 20 år og til arbejdsgiverens fulde tilfredshed
- Chaufføren skal have været ansat i minimum fem år i det nuværende firma
- Chaufføren skal have kørt mindst én million kilometer som professionel chauffør
- Chaufføren må ikke have været involveret i alvorlige trafikuheld med personskader i 20 år
- Chaufføren må ikke have haft alvorlige forseelser inden for de seneste fem år
ITD fremhæver de hædrede chauffører, som med deres mangeårige erfaring og store professionalisme er forbilleder for branchen og inspirationskilder for fremtidens chauffører.
- Deres indsats er yderst vigtig for, at vejgodstransporten kan fungere effektivt og sikkert, og de er en uvurderlig ressource for både medlemsvirksomhederne og hele transportbranchen, lyder det fra ITD.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




