EU støtter grønne projekter i Danmark med 94 millioner kroner
Torsdag 6. februar 2025 kl: 15:24
Af: RedaktionenTransportministeriet oplyser, at EU-Kommissionen vil støtte et projekt om landstrømsanlæg i Fredericia Havn samt to projekter, der omfatter flere ladestandere til både let og tung transport. EU-Kommissionens samlede støtte til projekterne lyder på 94 millioner kroner
Støtten fra EU-Kommissionen kommer fra DG MOVE-ordningen efter en ansøgningsrunden om CEF-midler vedrørende alternative brændstoffer i 2024. Der har været tre danske ansøgere til ansøgningsrunden, og alle tre har modtaget fuld støtte.
Modtagere af den nævnte støtte:
- 45,7 millioner kroner til Milence, der er et hollandsk konsortium, som vil opstille landestandere til lastbiler i Danmark (samlet støtte til projektet i EU udgør 700 millioner kroner)
- 33 millioner kroner til E.ON Drive til udrulning af landestandere til den lette og tunge transport i Danmark (samlet støtte til projektet i EU udgør 123 millioner kroner)
- 15,3 millioner kroner til Fredericia Havn til udrulning af landstrøm i containerhavnen
I januar kunne vi her på transportnyhederne.dk fortælle, at Aarhus Havn sammen med flere havne i Nordeuropa har fået EU-støtte til projekter med landstrøm. Aarhus Havn har fået 5,29 millioner euro - cirka 39,4 millioner kroner - i støtte. Støtten udgør halvdelen af den samlede pris for det planlagte landstrømsanlæg i Aarhus.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




