Tysk transportkoncern har taget nybygget filial i Sverige i brug
Tirsdag 4. februar 2025 kl: 12:37
Af: Redaktionen
Den tyske transport- og logistik-koncern, Dachser, har taget sin nybyggede filial i Jönköping mellem Göteborg og Stockholm i brug. Byggeriet af filialen begyndte for et år siden og er ny arbejdsplads for 77 medarbejdere
Dachser's Jönköping-afdeling har siden 2017 haft til huse i lejede lokaler på Solåsvägen i udkanten af Jönköping, men rammerne blev for trange. Den nye filial, der rummer 1.600 kvadratmeter kontorlokaler, 10.000 kvadratmeter logistiklager og 6.200 kvadratmeter cross dock-terminal, ligger syd for Jönköping ved motorvej E4 og hovedvej 30 tæt på trafikplads Stigamo i Vaggeryd kommune.
Afdelingen er bygget og ejes af virksomheden SLP, og Dachser Sweden har indgået en lejeaftale for hele ejendommen.
For Dachser betyder flytningen øget fokus på trediepartslogistik, hvor det 10.000 kvm store tredjepartslogistiklager med en loftshøjde på 12 meter vil fungere som centralt knudepunkt for oplagring for koncernens nordiske netværk. De nye bygninger betyder en udvidelse af den eksisterende lagerkapacitet fra 5.800 til 11.000 pallepladser.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Cyklist overså vigepligt og ramte skraldebil
- Stop østrigske kørselsrestriktioner
- Åben trailer har fire aksler og truck-beslag bagerst
- Svensk lastbilproducent har syv modeller med fem stjerner
- Nye fem-stjernede resultater i Euro NCAP-test
- Det første metrotog er tilbage efter modernisering i Rotterdam
- Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





