Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lille vognmandsforretning i Vesthimmerland er endt i Skifteretten

Onsdag 29. januar 2025 kl: 13:58
Af: Redaktionen

Vognmandsforretningen Nicolaj A. Toft Transport ApS, der havde hjemsted i Aalestrup i det vestlige Himmerland, er endt i Skifteretten i Aalborg. Virksomheden, der blev etableret 16. februar 2018, blev begæret tvangsopløst i august sidste år

Statstidende skriver, at Skifteretten har taget virksomheden under konkursbehandling på baggrund af en konkursbegæring, som retten modtog 21. januar, og at advokat Ulrik Andreas Henriksen, der har adresse på Østre Alle i Aalborg, er udpeget som kurator.


Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.


Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende opgjort pr. 27. januar. 


Vognmandsforretningen Nicolaj A. Toft Transport ApS var ifølge CVR-registeret ejet af Erik Møller Østergård og
Nicolaj Ageberg Toft.


Den seneste afsluttede og offentliggjorte årsrapport opgjort 31. december 2022 viste et resultat på minus 146.000 før skat, et minus på 102.000 efter skat, en egenkapital på 20.000 kroner og en balance på 335.000 kroner.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lagerudlejning i Horsens er årets største
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Nye asfalttyper kan begrænse CO2-belastningen
- Højesteret har taget stilling til bødeudmåling for overtrædelse af godskørselsloven med videre
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Varebiler levede op til nye regler
- Pakkebud fandt stoffer
- Vækst får sengetøjsvirksomhed til at leje lager ved Horsens
- Veteranlastbilrally kører igen
- Entreprenør har en løsning med tre-akslet city jord tiptrailer
- Færgerederi anker afgørelse fra Konkurrencerådet
- Lattergas i større mængder er farligt gods

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst