Uddannelsesorganisation tilbyder efteruddannelse for bilsynsmedarbejdere i hele landet
Fredag 24. januar 2025 kl: 10:55
Af: RedaktionenFra mandag 10. marts kan bilsynsmedarbejdere i hele landet tage den lovpligtige efteruddannelse, som skal gennemføres hvert femte år, som Dekra, der samlet er Danmarks største udbyder af transportuddannelser og har mange års erfaring med at levere kompetencegivende AMU-kurser
Da Dekra har afdelinger fordelt over det meste af landet, betyder det, at bilsynsmedarbejdere får kortere rejsetid og dermed mindre behov for at overnatte ude. Det sidste har ifølge Dekra været en udfordring for mange.
- Vi har lyttet til kunderne og deres behov, siger administrerende direktør i Dekra Øst, Anja Brauner-Kristiansen.
- Mange har peget på, hvor besværligt det kan være at skulle køre langt og måske endda overnatte, for at kunne gennemføre kurserne, siger hun videre.
Dekra tilbyder efteruddannelse i alle fire kategorier af synsmedarbejdere samt mulighed for både aften og weekendhold.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- 13,8 millioner kroner skal få flere el-busser ud på de midtjyske veje
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre
- I Randers kommune kan man køre gratis med natbusser op til jul
- Togoperatør har kørt med flere passager og fået større overskud
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
- To drenge skubbede buschauffør
- Tre leverandører kan give tilbud på batteritog
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





