Bil- og ro/ro-terminal i Göteborg får ny operatør
Mandag 20. januar 2025 kl: 17:58
Af: Redaktionen
Fra februar næste år får "Fordons- och roroterminalen" i Göteborg ny operatør. Efter en udbudsrunde er valget faldet på Wallenius Wilhelmsen, som via et nyt og uafhængigt selskab skal drive terminalen i en periode på 12 år. I daglig tale kaldes terminalen for "Bilhamnen"
Wallenius Wilhelmsen, der er en svensk-norsk koncern, der har sit hovedfokus på søtransport af biler med skibe specielt bygget til formålet, har erfaring med terminaldrift i andre havne verden over.
Göteborgs Hamn er Sveriges største bilhavn, og Bilhamnen håndterer størstedelen af de køretøjer, der passerer gennem havnen i Göteborg. Terminalen er også en multipurpose-terminal, der håndterer maskiner til minedrift, vindmølledel, transformatorer, husmoduler og andre typer projektgods. Göteborgs Hamn har yderligere tre terminaler, der håndterer køretøjer og roro-enheder, som drives af Gothenburg Roro Terminal og Stena Line.
Lidt om Bilhamnen i Göteborg:
- Göteborgs Havns fordons- og roroterminal - Bilhamnen - har to kajpladser, 240.000 kvadratmeter terminalområde, jernbaneforbindelse og PDI (Pre-Delivery Inspection). I 2023 blev der i alt håndteret 267.000 nye køretøjer i havnen, hvilket udgjorde 37 procent af det samlede svenske marked. Det gør havnen til Sveriges største bilhavn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Havneselskab med tre vandhavne og en landhavn øgede både omsætning og overskud
- Overføringsanhænger med lang bogie har tre-vejstip
- Dansk-svensk havneselskab omsatte for over en milliard svenske kroner
- Ungarnsk transportvirksomhed har fået 1.500 lastbiler leveret fra samme producent
- Fragtmænd kørte 55 millioner kroner hjem i overskud sidste år
- Fragtmand har fået syv lange med tre aksler
- Østjysk storhavn leverede et overskud på knap 150 millioner kroner
- Den første forårsmåned sprang ud med hidtil største omsætning hos Kolding-virksomhed
- Kvinde blev anholdt og sigtet for at kaste sten fra motorvejsbro
- Havn i Nordvestvendsyssel afsluttede 2025 med 50 procent større overskud
- Tip-kærre har trevejs-tip
- Norskejet pakkedistributør håndterer toldfri lageropbevaring på sin terminal i Greve
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



