Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ledighed i december var på knap 90.000

Mandag 20. januar 2025 kl: 10:56
Af: Redaktionen

Der var 88.400 fuldtidsledige i december sidste år. Det viser de seneste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR). Ledigheden er med en forskel på 100 fuldtidsledige næsten uændret i forhold til måneden før. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 procent

- Vi sluttede 2024 af med stabil og meget lav ledighed. Det er virkelig positivt, men samtidig noget der forpligter politisk. Det er nu, vi skal gøre alt, hvad vi kan for at få de borgere, der af den ene eller anden grund er ledige, med ind på arbejdsmarkedet. Det gør vi i det nye år med blandt andet arbejdspligten og Ungeløftet, hvor vi tager greb om nogle af de grupper, der har allersværest ved at få foden inden for, siger beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) i en kommentar til tallene.


Hun pointere, at det ikke er alle dele af landet, der oplever den stabile ledighed, som har kendetegnet 2024. 


- Vi ser desværre områder - særligt uden for de største byer - hvor ledigheden går den forkerte vej. Det understreger, hvor vigtigt det er hele tiden at arbejde for et land i balance i alt fra uddannelse, lokalt byliv og selvfølgelig arbejdspladser, siger hun.

 
Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) offentliggør ledighedstallet for januar mandag 20. februar.



Ydelsesgruppe



Antal sæson-korrigerede fuldtids-personer i november 2024



Antal sæson-korrigerede fuldtids-personer i december 2024



Forskel



Udvikling i procent



Den sæson-korrigerede ledighed i pct. af arbejdsstyrken i oktober 2024



Dagpenge



75.800



75.800



0



0,0



2,5



Kontanthjælp



12.500



12.600



100



0,8



0,4



Total



88.300



88.400



100



0,1



2,9



(Kilde: STAR)





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Gratis transport har fået flere til at parkere ved letbanestation
- Togoperatør kørte 6 millioner kroner hjem i første kvartal
- Elektriske delecykler skal hjælpe landsbyborgere tættere på offentlig transport
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Det første direkte tog mellem København, Berlin og Prag er sendt afsted
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
- Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst