25-årig mand kørte frontalt ind i en modkørende bus
Fredag 10. januar 2025 kl: 10:45
Af: RedaktionenTorsdag klokken 17.42 skete der et færdselsuheld på Grønsundvej på Bogø mellem Sjælland og Falster, hvor en 25-årig mand mistede livet. Det fremgår af den seneste døgnrapport fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi
Den 25-årige, der var fra lokalområdet, kom kørende i sydlig retning i en varebil, men kom ifølge politiet af ukendte årsager over i den modsatte kørebane, hvor han kørte frontalt ind i en modkørende bus. Buschaufføren, en 50-årig kvinde fra Lolland, blev fløjet med helikopter til behandling på Rigshospitalet for sine skader. Politi og bilinspektør undersøgte uheldsstedet, og vejen var spærret frem til kort efter midnat, mens redningsberedskabet arbejdede på stedet.
Bogø, der ligger i Storstrømmen mellem Sjælland og Falster, er forbundet med Møn og Farø med dæmninger fra henholdsvis 1943 og 1979 - og med Sjælland og Falster via Farøbroerne fra 1985.
Fra havnen på Bogø er der i sommertiden færgeforbindelse til Stubbekøbing.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



