Transportvirksomhed i Albertslund er gået konkurs
Torsdag 9. januar 2025 kl: 13:20
Af: RedaktionenStatstidende skriver, at virksomheden miniMax Transport og Service ApS med CVR-nummer 41052228 og adresse på Læhegnet i Albertslund er endt i Sø- og Handelsrettens skifteret
Sø- og Handelsrettens skifteret tog ifølge Statstidende virksomheden underkonkursbehandling 7. januar på baggrund af en konkursbegæring, som skifteretten modtog 6. januar.
Advokat Gunvor Sundgaard Happe, der har adresse på Søtorvet i København, er udpeget som kurator.
Der er ikke berammet møde til valg af kurator eller nedsættelse af kreditorudvalg. Begæring herom fra en fordringshaver skal fremsættes skriftligt overfor Sø- og Handelsrettens skifteret i Amaliegade i København senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.
Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.
Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende opgjort pr. 7. januar.
Virksomheden miniMax Transport og Service ApS med CVR-nummer 41052228 blev etableret 1. januar 2020 og havde i det senest afsluttede og offentliggjorte regnskabsår et underskud på 210.000 kroner før skat, en egenkapital på minus 19.000 kroner og en balance på 490.000 kroner.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- Sønderjysk entreprenør har hentet ny tip-kærre i Hedensted
- Politiet siger 40-årig lastbilchauffør for uagtsomt manddrab
- Transportorganisation sætter stævning af ministerier i bero
- Afskaf 11 kg-reglen
- Lastbil ramte patruljevogn - en betjent mistede livet
- Ja til BRT-bus - nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord
- Politiet har konstateret, at kontrollen er vanskelig
- Svensk lastbilproducent fortsatte som markedsleder for tunge lastbiler i Europa
- Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
- EU's system for digital transportdokumentation er på vej
- Politiet uddelte mange klip til mobilsnakkende bilister i Aarhus
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




