29.882.553 rejsende fløj via Københavns Lufthavn sidste år
Mandag 6. januar 2025 kl: 21:16
Af: RedaktionenI forhold til 2023, hvor passagertallet i Københavns Lufthavn var 26.765.446, steg passagertallet i 2024 med 3.117.107 til de nævnte 29.882.553. Dermed kom antallet af flyrejsende via Københavns Lufthavn sidste år tæt på de 30.356.703, der rejste via lufthavnen i 2019 - året før coronavirussen ankom til Europa og Danmark
Selvom antallet af passagerer er steget, er antallet af passagerfly, der letter og lander i lufthavnen faldet med ni procent på fem år, da flyene er blevet større.
Hos Københavns Lufthavn, der fylder 100 år i 2025, fremhæver man, at december sidste år blev den bedste december nogensinde i Københavns Lufthavn med 2.175.937 passagerer, hvilket var 11 procent flere end samme måned året før.
Et stigende antal passagerer benytter Københavns Lufthavn som mellemstation på rejsen videre ud i verden. Sidste år rejste 5,7 millioner transferpassagerer via København, hvilket er en stigning på 19 procent i forhold til året før.
Størstedelen af transferpassagererne i Københavns Lufthavn flyver ind fra lufthavne i Sverige, Norge og Tyskland og videre ud i verden til en af de 175 destinationer, man kan nå fra København.
Ledelsen i Københavns Lufthavn forventer, at 2025 vil byde på et stigende antal flyrejsende.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lodsdirektør skal være driftsdirektør for danske tog
- 10 chauffører advarer om ringe sikkerhed i busser
- Vi oplever mange og gentagne fejl og mangler ved busserne
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- Toldere stoppede rejsende med 28.000 cigaretter i bagagen
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Systemfejl blokerede for togdriften
- Regionaltog til Hobro skydes i gang med manér
- Rådgivere valgt til opgave på metroforlængelsen i Nordhavn
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Bilinspektør undersøger omstændighederne ved ulykken
- Tysk-schweizisk togkonsortie skal bygge og servicere nye S-tog for 23 milliarder kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


