Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
TRANSPORTORGANISATION:

Lastbiler er blevet registreret forkert

Tirsdag 3. december 2024 kl: 15:17
Af: Redaktionen

ATL, der er arbejdsgiverorganisation på transportområdet og en del af DI Transport, peger på, at myndighederne har begået fejl i forbindelse med indplaceringen af køretøjer efter CO2-emissionsklasse. Det betyder, at nogle vognmænd risikerer at blive opkrævet enten for lidt eller for meget, når de fra årsskiftet skal betale kilometerafgift

Ifølge ATL er der specifikt fundet fejl i, hvordan køretøjerne er placeret efter CO2-emissionsklasse i Det Digitale Motorregister (DMR), der bruges af de forskellige udbydere af løsninger, der afregner km-afgiften.
Derfor opfordrer ALT alle sine medlemsvirksomheder til at tjekke, om deres køretøjer er registreret korrekt i DMR.


Hvis oplysningerne i Motorregistret ikke stemmer overens med oplysningerne i registreringsattesten eller kundeoplysningsfilen (CIF), er den eneste løsning ifølge ATL i øjeblikket at tilmelde lastbilen et registreringssyn. Kundeoplysningsfilen (CIF) eller CoC-dokumentet for lastbilen skal medbringes til synet for at få rettet eventuelle fejl.


Hvis de opdaterede oplysninger har betydning for indplaceringen i CO2-emissionsklassen, vil ændringen slå igennem i Motorregistret efter synet.


ATL peger på, at ifølge de oplysninger, som organisationen har fået fra myndighedeerne, kan vognmænd, der bliver berørt af en fejl i indplaceringen af CO2-emissionsklassen, ikke forvente nogen form for dispensation, refusion eller lignende.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Dansk konsortium skal bygge nye fartøjer til Søværnet
- - Prioritering er positivt, men strømmen skal hurtigere frem
- Det er et vigtigt skridt for grøn transport
- Politisk flertal er enige om en akutplan for elnettet
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst