Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
FÆRGEREDERI:

En menneskelig fejl var årsag til sammenstød mellem hurtigfærge og havnekaj i Rønne

Tirsdag 3. december 2024 kl: 15:11
Af: Redaktionen

Mandag aften 25. november sejlede Bornholmslinjens hurtigfærge »Express 5« ind i den såkaldte Fliskaj i Rønne Havn, da den var på vej ud af Rønne Havn på dagens sidste dobbbelttur. En intern undersøgelse af hændelsen, som Bornholmslinjen har gennemført, viser, at en menneskelig fejl var årsagen til påsejlingen

Express 5 fik alvorlige skader, da den ramte Fliskajen ved udsejlingen i Rønne Havn. Efter sammenstødet med kajen måtte færgen vende om og sætte sine passagerer af i Rønne igen.


Express 5 befinder sig lige nu på værftet Fayard i Munkebo på Fyn, hvor der arbejdes på at udbedre skaderne på hurtigfærgen.


Den interne undersøgelse af hændelsen hos Bornholmslinjen har vist, at der ikke har været tekniske årsager til uheldet, som skete under normale vejrforhold. Derfor kategorisere rederiet hændelsen som en menneskelig manøvre-fejl.


Det er også hovedindholdet i den rapport om hændelsen, som Molslinjens sikkerhedsansvarlige har afleveret til Søfartsstyrelsen.


Samtidig er rederiet forpligtet til at tage mest mulig læring af hændelsen. Derfor har rederiets sikkerhedsorganisation været samlet for at snakke hændelsen igennem med alle involverede.


Mens Express 5 er på værft, har Molslinjen indsat rutens normale højkapacitetsfærge, »Express 1« som hovedfærge på ruten.


Bornholmslinjen har ikke yderligere kommentarer.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flere pakker og øget fokus på omkostninger gav resultatforbedring hos postkoncern
- Vognmand i Grenaa har fået 4.680 nye hestekræfter
- Ændret bekendtgørelse om køretøjer i forsøg med modulvogntog er sendt i høring
- Fredag 18. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Transportsektor og bilindustri vil have skub i forhandlinger om vægt og dimensioner
- Vognmand på Vestsjælland valgte forvogn med fire aksler
- Ny bekendtgørelse om dobbelttrailer-vogntog er sendt i høring
- Køle-serie bliver udvidet med to nye multitemperaturenheder
- Tysk haveselskab sætter gang i automatisering af terminaktraktorer
- 780 heste har to aksler at trække på
- Fire-akslet tip-trailer har fået lidt ekstra
- Politiet har anholdt bagmænd og bude anholdt i sag om narkosalg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst