Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Mindre transportvirksomhed bliver en del af en større - meget større

Fredag 29. november 2024 kl: 09:48
Af: Redaktionen

Frode Laursen A/S med hovedsæde i Vitten nordvest for Aarhus, der er en af de store transport- og logistikvirksomheder i Danmark, overtager fra årsskiftet transportvirksomheden Michael Sørensen ApS, der har hjemsted i Lading ved Sabro vest for Aarhus

Michael Sørensen ApS løser i dag med cirka 20 egne og fast tilknyttede biler transportopgaver inden for byggesektoren - primært mellem centrallagre og nogle byggemarkedskæder i Danmark.


- Michael Sørensen ApS er en veldrevet forretning med stort fokus på service, kvalitet og fleksibilitet. Med sit fokus på byggelogistik er virksomheden et godt match til Frode Laursens aktiviteter inden for byggesektoren
som hermed vil blive styrket yderligere, siger Thomas Corneliussen, der er administrerende direktør i Frode Laursen Gruppen.
 

Det er planen at lade Michael Sørensens aktiviteter fortsætte som en selvstændig enhed under Frode Laursen. Michael Sørensen og samtlige medarbejdere fortsætter i virksomheden.
 

- Med salget til Frode Laursen har vi sikret virksomheden, medarbejderne og kunderne en god og fremtidssikret løsning og har gennemført det generationsskifte, som jeg har haft et ønske om, siger Michael Sørensen og fortsætter:


- Jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet sammen med medarbejdere og vognmænd, fremover blot med Frode Laursen som ejer. På sigt vil det helt sikkert føre nogle udviklingsmuligheder med sig,
som ellers kan være vanskelige for en mindre virksomhed at indfri.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Litauisk transportkoncern flytter transportoperationer tættere på chauffører
- Ladeoperatør med fokus på tunge køretøjer har meldt sig ind i interesseorganisation
- Fire-akslet korntip-trailer kom til Ringsted
- Godstyv satte GPS-enheder på lastvognstog
- Varebil med bånd til lastbiler fylder 10 år
- Politiet fandt paller i en polsk varebil
- Chauffør i varebil talte i telefon - og havde en motorcykelbetjent bagefter
- Arbejdstilsynet har sat nye datoer for målrettede virksomhedsforløb
- Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
- Testkører takker af efter 40 år
- Utilfreds lastbilchauffør overfaldt turister på rasteplads
- Mand ved varebil knuste forruden på en lastbil

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst