Mindre transportvirksomhed bliver en del af en større - meget større
Fredag 29. november 2024 kl: 09:48
Af: RedaktionenFrode Laursen A/S med hovedsæde i Vitten nordvest for Aarhus, der er en af de store transport- og logistikvirksomheder i Danmark, overtager fra årsskiftet transportvirksomheden Michael Sørensen ApS, der har hjemsted i Lading ved Sabro vest for Aarhus
Michael Sørensen ApS løser i dag med cirka 20 egne og fast tilknyttede biler transportopgaver inden for byggesektoren - primært mellem centrallagre og nogle byggemarkedskæder i Danmark.
- Michael Sørensen ApS er en veldrevet forretning med stort fokus på service, kvalitet og fleksibilitet. Med sit fokus på byggelogistik er virksomheden et godt match til Frode Laursens aktiviteter inden for byggesektoren
som hermed vil blive styrket yderligere, siger Thomas Corneliussen, der er administrerende direktør i Frode Laursen Gruppen.
Det er planen at lade Michael Sørensens aktiviteter fortsætte som en selvstændig enhed under Frode Laursen. Michael Sørensen og samtlige medarbejdere fortsætter i virksomheden.
- Med salget til Frode Laursen har vi sikret virksomheden, medarbejderne og kunderne en god og fremtidssikret løsning og har gennemført det generationsskifte, som jeg har haft et ønske om, siger Michael Sørensen og fortsætter:
- Jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet sammen med medarbejdere og vognmænd, fremover blot med Frode Laursen som ejer. På sigt vil det helt sikkert føre nogle udviklingsmuligheder med sig,
som ellers kan være vanskelige for en mindre virksomhed at indfri.
- Jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet sammen med medarbejdere og vognmænd, fremover blot med Frode Laursen som ejer. På sigt vil det helt sikkert føre nogle udviklingsmuligheder med sig,
som ellers kan være vanskelige for en mindre virksomhed at indfri.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
- Færdselspolitiet tjekkede taxier og andre køretøjer i det østjyske
- 133 medarbejdere hos leverandører til Københavns Kommune får efterbetalt 3,8 millioner kroner
- Ombyggede lastbiler med lang snude skal have ombygningen med i godkendelseserklæringen
- Landet bedste arbejdspladser er fundet
- Biltransportør vil med på den elektriske vogn
- Sønderjysk vognmand hentede fire-akslet tiptrailer i Østjylland
- Rumænske palletyve blev taget af politiet
- Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



