Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
LØNDUMPING I UDBUDT SERVICETRAFIK:

Transportministeren skal i samråd i Transportudvalget

Torsdag 28. november 2024 kl: 10:04
Af: Redaktionen


For nylig kom tænketanken Cevea med en analyse, der viste, at trafikselskabernes udbud af servicetrafik er blevet vundet til priser, der kun kan lade sig gøre, hvis chaufførerne ikke bliver aflønnet efter overenskomsten. Nu har Karsten Hønge fra SF kaldt transportministeren i samråd om sagen


SF’eren har citeret sig selv i en artikel om sagen i Avisen Danmark i den indkaldelse til et samråd, som han har fået Folketingets Transportudvalg til at sende til transportminister Thomas Danielsen (V).


Samrådet bygger på de resultater, som tænketanken Cevea er kommet frem til ved at gennemgå tre af de fem regioners udbud af servicetrafik - altså flextrafik til borgere med handicap og andre med behov. 


Cevea fandt, at omkostningerne ved kørslen, hvis ellers chaufførerne bliver aflønnet efter overenskomsten, er højere end de 305 kroner pr. time, som regionerne i gennemsnit betaler for kørslen. Altså bygger kørslen på, at chaufførerne ikke bliver betalt, det de skal, og som der også er krav om i kontrakterne. 


Det vil Karsten Hønge gerne høre ministerens holdning til. På den baggrund har Folketingets Transportudvalg  sendt følgende samrådsspørgsmål til transportministeren:


”Hvad mener ministeren om situationen i flextrafik, hvor det kan konstateres, at chauffører bliver underbetalt og har lange arbejdsdage? Og hvad agter ministeren at gøre for at rette op på disse forhold?”


Samrådet finder sted i transportudvalget på tirsdag. 


Interesserede kan læse mere om sagen her:




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Januar-kampagne solgte mange orange togbilletter
- Overskud på 225 millioner kroner kørte hjem på skinner
- Bilister i skoven blev taget i politikontrol
- Togoperatør vinder pris for social ansvarlighed
- Ambassadør klipper snoren til ny Tyrkiet-rute fra lufthavn tæt på Aarhus
- 10 ekstra batteritog skal styrke den kollektive trafik i Region Sjælland
- Bekendtgørelse om kvalifikationskrav til visse chauffører i vejtransport er ændret
- Lufthavn på Djursland forhandler med en ny international investor
- Politiet tog sig af gratister i bussen
- Ny forsøgsordning giver billigere flexture
- S-tog kører med flere rejsende
- Transportøkonomisk forening holder generalforsamling

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst