Varebil kørte med "lidt" formeget
Onsdag 27. november 2024 kl: 13:27
Af: RedaktionenTold- og Færdselsstyrelsen gennemførte tirsdag en kontrol af de rejsende, der kom i land fra færgen i Rødbyhavn. Klokken 11.55 blev politiets udlændingekontrolafdeling tilkaldt, da en kontrol af en udenlandsk varebil viste, at den var ualmindeligt tungt læsset
En kontrolvejning af varebilen viste, at den vejede 7.120 kg, hvor den tilladte totalvægt var 3.500 kg.
Det solide overlæs var på 103 procent, og føreren - en 22-årig udenlandsk mand - blev sigtet i sagen.
Den 22 årige mand, der måtte læsse så meget gods af, at han lovligt kunne køre videre i varebilen, betalte en bøde på 8.000 kroner for overtrædelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




