Tidligere minister forlader transportbrancheorganisation efter tre år
Mandag 11. november 2024 kl: 13:41
Af: RedaktionenKarsten Lauritzen, som i foråret 2022 tiltrådte som branchedirektør i DI Transport, hvor han efterfulgte Michael Svane, forlader brancheorganisationen til fordel for en stilling som administrerende direktør for advokaternes interesseorganisation, Danske Advokater
Karsten Lauritzen, der er 41 år, overtager stillingen som administrerende direktør i Danske Advokater efter Paul Mollerup, som fratræder sin stilling fredag 15. november for at blive partner i konsulenthuset Bridge Consulting. Karsten Lauritzen tiltræder sin nye stilling hos Danske Advokater med virkning lørdag 1. februar næste år.
Inden Karsten Lauritzen valgte at forlade Christiansborg i januar 2022, hvor han var medlem af Folketinget for Venstre, for at blive branchedirektør i DI Transport, var han blandt andet skatteminister i perioden fra 2015 til 2019. Han var derudover retsordfører fra 2011 til 2015.
Karsten Lauritzen er gift med Karne Lykkebo Lauritzen, der er managing partner i kommunikationsbureauet Geelmuyden Kiese. Parret har en søn på 16 år og en datter på 2 år, og familien bor i København.
Karsten Lauritzen er født og opvokset i Løgstør ved Limfjorden og har en bachelor-grad Politik & Administration fra Aalborg Universitet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Cyklist overså vigepligt og ramte skraldebil
- Stop østrigske kørselsrestriktioner
- Åben trailer har fire aksler og truck-beslag bagerst
- Svensk lastbilproducent har syv modeller med fem stjerner
- Nye fem-stjernede resultater i Euro NCAP-test
- Det første metrotog er tilbage efter modernisering i Rotterdam
- Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




