Interessen for at rejse med tog til jul er stor
Torsdag 7. november 2024 kl: 11:32
Af: RedaktionenDSB oplever i år en ekstra stor lyst til at tage toget i juletiden. I syv weekender op mod jul har DSB sat ekstra mange billige Orange-billetter til salg for maksimalt 99 kroner. To uger inde i salgsperioden er der i år solgt 38 procent flere rejser i forhold til at samme tidspunkt i sidste års juleudsalg, der var den hidtidige rekord
- Kunderne har i år taget ekstra godt imod tilbuddet om en billig togtur op til jul - det gælder både de lange og de korte rejser. Det er med til at bekræfte den øgede interesse for at tage toget, som vi har oplevet hele året, siger Charlotte Kjærulff, der er kundechef i DSB.
Det er ikke kun Orange-billetter til togture på tværs af landet, der er efterspurgte blandt DSB's kunder, der skal rejse i weekenderne. Der er også stor interesse for at købe de billige Orange-billetter til kortere regionale rejser. Det er især passagerer i Jylland og på Fyn, der har købt Orange-billetter til regionale rejser.
Når det gælder rejser i juledagene, hvor salget salget af pladsbilletter åbnede i slutningen af oktober, ligger bestillingerne aktuelt 40 procent over samme periode sidste år.
- Der er stadig mange pladsbilletter at få. Men hvis man har særlige ønsker til at ville rejse på et bestemt tidspunkt eller er flere, der skal følges, så er det en god ide at købe pladsbilletten i god tid, siger Charlotte Kjærulff.
I øjeblikket ser det ud til, at mandag 23. december bliver den største udrejsedag, men generelt fordeler de rejsende sig over flere dage i år, da juleaften ligger på en tirsdag.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- 13,8 millioner kroner skal få flere el-busser ud på de midtjyske veje
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre
- I Randers kommune kan man køre gratis med natbusser op til jul
- Togoperatør har kørt med flere passager og fået større overskud
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
- To drenge skubbede buschauffør
- Tre leverandører kan give tilbud på batteritog
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




