Tørhavn i Trekantområdet skal udvides igen
Tirsdag 29. oktober 2024 kl: 10:29
Af: RedaktionenTaulov Dry Port, der er en del af havneselskabet ADP A/S' aktiviteter på linie med havnene i Fredericia og Nyborg - og tildels erhvervshavnen i Middelfart - skal udvides med yderligere 600.000 kvadratmeter. Udvidelsen skal bidrage til et samlet baglandsareal til Fredericia Havn på 1,5 millioner kvadratmeter og give vækstmuligheder for transport- og logistik-virksomheder
ADP A/S, der gerne betegner området med Fredericia Havn og Taulov Dry Port som Danmarks multimodale transport- og logistikcentrum, oplyser, at det nye areal, der i bliver i daglig tale i kaldt for Hertugens Kvarter, senest i 2035 vil rumme op til 200.000 kvadratmeter lager- og logistikfaciliteter som tillæg til de eksisterende 300.000 kvadratmeter, der i dag er bygget.
Taulov Dry Port bliver derved Danmarks største logistikcentrum i direkte sammenhæng med havnen i Fredericia, motorvejs- og jernbanenet og med motor- og landevej til lufthavnen i Billund.
ADP A/S fremhæver, at selskabets aktiviteter understøtter omkring 9.000 fuldtidsjob, og at der med udvidelsen i Taulov Dry Port vil komme yderligere cirka 600 fuldtidsstillinger til i nærområdet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


