Hollandsk-baseret flyselskab får dansk pris som bedste europæiske flyselskab i 2024
Tirsdag 8. oktober 2024 kl: 18:14
Af: Redaktionen
Tom Verbugt, Anette Macallan, Christian Dottorini og Kirsten Kromann Larsen fra Air France og KLM. (Foto: Michael-Stub)
KLM Royal Dutch Airlines vandt forleden første-prisen i kategorien "Bedste europæiske flyselskab" ved den årlige prisuddeling af Danish Travel Awards arrangeret af Travelmedia Nordic med branchemedierne Check-in.dk, Standby.dk og Turisme24.dk
- Vi er meget glade, og det er en sand ære at modtage denne pris! En stor tak til alle jer, der valgte at flyve med os, tak til alle jer, der stemte på os og tak til vores konkurrenter, der holder os på tæerne. Jeg vil også gerne takke vores danske team og vores partnere for deres fantastiske engagement og masser af passion, sagde Tom Verbugt, der er General Manager Air France and KLM North Europe, i forbindelse med prisoverrækkelsen, der fandt sted i Cirkusbygningen i København.
KLM's netværk omfatter 155 destinationer, 89 i Europa og 66 interkontinentale. På flere europæiske destinationer vil KLM flyve oftere i den kommende vinter - blandt andet fra Billund, hvor KLM sammenlignet med vinter 2023 vil øge til seks daglige flyvninger.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Toldaftale mellem USA og Kina ændrer toldsatser fra 145 procent til 30 procent - i tre måneder
- Lufthavn sydvest for Viborg er på vej på private hænder
- PtX-anlæg i Sønderjylland producerer methanol til containerskib
- Ambassadør klipper snoren til ny Tyrkiet-rute fra lufthavn tæt på Aarhus
- Lufthavn på Djursland forhandler med en ny international investor
- Speditør køber op i Canada
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Flere rejste via Limfjordslufthavn i april
- En transportkoncern gennemfører køb af en anden
- Luftfartschef bliver ny vicedirektør i Trafikstyrelsen
- Transportkoncern har fået godkendt opkøb og ændrer i ledelsen
- Forskellen mellem de rigeste og de fattigste er på 10 ton CO2 årligt
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |