Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet styrker den politimæssige indsats i grænseområder

Tirsdag 8. oktober 2024 kl: 17:46
Af: Redaktionen

Rigspolitiet har efter dialog med en række politikredse og PET (Politiets Efterretningtjeneste) besluttet at styrke den politimæssige og kriminalitetsbekæmpende, synlige og forebyggende politiindsats i de grænsenære områder med baggrund i de seneste dages hændelser i København og Stockholm

- Den seneste udvikling bekræfter desværre, at terrortruslen mod Danmark er alvorlig. Vi følger den nuværende situation tæt, vurderer betydningen for det samlede trusselsbillede og iværksætter løbende de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger, siger chefpolitiinspektør i Rigspolitiet, Peter Ekebjærg.


Den styrkede politiindsats har fokus på at forebygge og forhindre personfarlig kriminalitet og vil blive gennemført ved stikprøvevis kontrol af køretøjer og indrejsende på grænserne mod Sverige og Tyskland. 


Den styrkede indsats vil berøre Københavns Politi og Nordsjællands Politi i forhold til grænsen mod Sverige og vil betyde, at politiet vil være endnu mere til stede på bland andet Øresundsbroen, ligesom flere biler, tog og færger, der ankommer fra Sverige, vil blive kontrolleret i den kommende tid. 


Syd- og Sønderjyllands Politi samt Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi vil samtidig have et tilsvarende forstærket fokus som led i den nuværende midlertidige grænsekontrol mod Tyskland.


Rigspolitiet gør opmærksom på, at der er tale om en midlertidig indsats, som politiet løbende vil evaluere behovet for.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Jordbundsundersøgelser vil påvirke vejen til stor containerhavn
- Rederi vinder diversitetspris for tredie gang
- Lastbilchauffør blev sigtet efter dødsulykke i Randers
- Mindre godsmængder prægede juli
- Vognmandsorganisation og uddannelses- og synsorganisation indleder samarbejde
- Tysk lastbilproducent har særligt off-road-køretøj med på svensk messe
- Busreklame dækkede for udsynet - trafikselskab strammer op
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Mejerikoncern efterlyser mælkekasser
- Togoperatør gør sig klar til at overtage togdrift på Fyn og i Midt- og Vestjylland
- Dyrere brændstof belaster budgettet hos regionalt trafikselskab

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst