Politiet styrker den politimæssige indsats i grænseområder
Tirsdag 8. oktober 2024 kl: 17:46
Af: RedaktionenRigspolitiet har efter dialog med en række politikredse og PET (Politiets Efterretningtjeneste) besluttet at styrke den politimæssige og kriminalitetsbekæmpende, synlige og forebyggende politiindsats i de grænsenære områder med baggrund i de seneste dages hændelser i København og Stockholm
- Den seneste udvikling bekræfter desværre, at terrortruslen mod Danmark er alvorlig. Vi følger den nuværende situation tæt, vurderer betydningen for det samlede trusselsbillede og iværksætter løbende de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger, siger chefpolitiinspektør i Rigspolitiet, Peter Ekebjærg.
Den styrkede politiindsats har fokus på at forebygge og forhindre personfarlig kriminalitet og vil blive gennemført ved stikprøvevis kontrol af køretøjer og indrejsende på grænserne mod Sverige og Tyskland.
Den styrkede indsats vil berøre Københavns Politi og Nordsjællands Politi i forhold til grænsen mod Sverige og vil betyde, at politiet vil være endnu mere til stede på bland andet Øresundsbroen, ligesom flere biler, tog og færger, der ankommer fra Sverige, vil blive kontrolleret i den kommende tid.
Syd- og Sønderjyllands Politi samt Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi vil samtidig have et tilsvarende forstærket fokus som led i den nuværende midlertidige grænsekontrol mod Tyskland.
Rigspolitiet gør opmærksom på, at der er tale om en midlertidig indsats, som politiet løbende vil evaluere behovet for.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Myndigheder i Frankrig og Spanien har beslaglagt 26 ton ulovlige plantebeskyttelsesmidler
- Fragtraterne i Europa faldt i årets første kvartal
- Transportvirksomhed i Børkop mellem Fredericia og Vejle er endt i skifteretten
- Politiskoleelever var på færdselskontrol
- Fotovogn tog billeder af fartglade bilister - en lastbilchauffør risikerede sit kørekort
- Toldaftale mellem USA og Kina ændrer toldsatser fra 145 procent til 30 procent - i tre måneder
- Nordtysklands største havn tog hul på året med positive tal
- Passagertallet sejlede frem med danske færgeruter
- Affaldsvirksomhed bærer resultaterne frem med elektroniske løsninger
- Lufthavn sydvest for Viborg er på vej på private hænder
- Asfaltindustrien advarer mod asfaltpirater
- Flyttefirma endte med mere end en tom kasse
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |