Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Anklagemyndigheden kræver chauffør fængslet efter grise døde af varme under transport

Fredag 27. september 2024 kl: 17:44
Af: Redaktionen

For fire år siden - mandag 25. september - var 67 ud af i alt 680 slagtesvin på en dyretransport døde eller døende på grund af varme, fordi ventilationssystemet på vogntoget ikke fungerede ikke godt nok

Anklagemyndigheden under Sydøstjyllands Politi vil have chaufføren idømt fængsel, mens vognmanden - en virksomhed fra Kolding-egnen - kræves idømt en bøde.


Nyhedsbureauet ritzau skriver, at forsvarsadvokaten for chauffør og vognmand, Niels Christian Strauss, oplyser, at begge nægter sig skyldige.


Vogntoget med grisene var tidligt om morgenen mandag 25. september kørt fra afhentningsstedet - en stald ved Skanderborg - til et samlingssted i Egtved.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst