Tankvogn udviklet i Tarm transporterer materialer med til sprængniger
Torsdag 26. september 2024 kl: 15:33
Af: RedaktionenTankvognsproducenten VM Tarm A/S, der har hjemsted i Tarm i Vestjylland, har i samarbejde med den svenske virksomhed, Hypex Bio Explosives Technology, udviklet verdens første "mobile explosive manufactoring unit" - forkortet til MEMU - til brug ved brintoverilte-emulsion - Med video-illustration
VM Tarm og Hypex Bio Explosives Technology har samarbejdet tæt i et pilotprojekt, hvor målet har været at udvikle mere miljøvenlig eksplosionsteknologi.
Resultatet er et nyt køretøj til mere miljøvenlig eksplosionsteknologi, som bruger hydrogenperoxid - brintoverilte - i stedet for ammoniumnitrat, der er et nitratsalt, som eksempelvis bruges meget inden for industriel sprængning.
Køretøjet kører ud til sprængningsstedet, hvor sprængstoffet bliver blandet af de forskellige stoffer, der er i de forskellige rum i køretøjet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tungvognspolitiet kontrollerede affaldstransporter i færgehavn
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- Motorvej ved Kolding får et ekstra spor
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Nordisk lastbilimportør har fået flere reservedele på hylderne
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




