Tankvogn udviklet i Tarm transporterer materialer med til sprængniger
Torsdag 26. september 2024 kl: 15:33
Af: RedaktionenTankvognsproducenten VM Tarm A/S, der har hjemsted i Tarm i Vestjylland, har i samarbejde med den svenske virksomhed, Hypex Bio Explosives Technology, udviklet verdens første "mobile explosive manufactoring unit" - forkortet til MEMU - til brug ved brintoverilte-emulsion - Med video-illustration
VM Tarm og Hypex Bio Explosives Technology har samarbejdet tæt i et pilotprojekt, hvor målet har været at udvikle mere miljøvenlig eksplosionsteknologi.
Resultatet er et nyt køretøj til mere miljøvenlig eksplosionsteknologi, som bruger hydrogenperoxid - brintoverilte - i stedet for ammoniumnitrat, der er et nitratsalt, som eksempelvis bruges meget inden for industriel sprængning.
Køretøjet kører ud til sprængningsstedet, hvor sprængstoffet bliver blandet af de forskellige stoffer, der er i de forskellige rum i køretøjet.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ny el-færge får længere ophold på værft i Svendborg
- Vognmandsorganisation er tilfreds med ny højde og totalvægt
- For første gang i tre år er der færre tomme lagerlokaler
- Daglivarekoncern anlægger ladeanlæg til el-lastbiler ved centrallager i Køge
- Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





