Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lastbil med brint-forbrændingsmotorer er blevet hædret med innovationspris

Tirsdag 17. september 2024 kl: 13:46
Af: Redaktionen

Lastbil med brint-forbrændingsmotorer er blevet hædret med innovationspris

Mandag aften blev MAN Trucks & Bus' MAN hTGX-lastbil, der har en drivline med en forbrændingsmotor, der kan køre på brint, hædret med prisen "Truck Innovation Award 2025". Det skete på IAA Transportation i Hannover. Bag prisen står den internationale Truck of the Year-jury, der også kåret Truck of the Year

Det er tredie gang MAN Truck & Bus vinder "Truck Innovation Award". Sidste gang var i 2024, hvor MAN fik prisen for sit arbejde med selvkørende køretøjer i projekterne ANITA og ATLAS-L4 projects. Første gang var i 2019, hvor prisen blev uddelt for første gang.


MAN har planlagt en produktion på omkring 200 lastbiler med brint-forbrændingsmotorer, der efter planen skal leveres til kunder i Tyskland, Holland, Norge og udvalgte lande uden for Europa i begyndelsen af næste år.


MAN's MAN hTGX-model åbner for CO2-neutral kørsel i områder, hvor batteri-elektriske lastbiler i dag ikke kan være med - eksempelvis tømmertransport, tanktransport og transporter på bygge- og anlægsområdet. 


MAN hTGX vil blive bygget i to- og tre-akslede udgaver med en rækkevidde på 600 kilometer på en tankfuld brint. Brint-forbrændingsmotoren bygger på MAN's eksisterende D38 dieselmotor og vil blive produceret på MAN's motor- og batterifabrik i Nürnberg.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Mand ved varebil knuste forruden på en lastbil
- Amu-center i Odense inviterer til åbent hus
- Fire-akslet overførselsanhænger har alu-kofanger og lukkede cyklistværn
- Nye styresystemer skal mindske ekstra kø og rejsetid under tunnelbyggeri
- Energiselskab med hovedsæde i Jylland åbner nye ladeparker for lastbiler på Sjælland
- Svensk lastbilproducent sætter et "s" på sit servicekoncept fra 2022
- Lastvognsservice i Herning bliver en del af nordjysk koncern
- Ny samkørselsplads bliver knudepunkt for flere transportformer
- Tyske toldere fandt over 14 millioner cigaretter i lagerhal
- Gardintrailer er fleksibel med sit hæve- og skydetag
- Mistænkt for spritkørsel slog hjælpsomme mænd med en kølle
- Tre tre-akslede tip-kærrer er sendt til Demstrup

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst