Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Indisk it-virksomhed udvider samarbejde med britisk flymotorproducent om brintteknologi

Mandag 16. september 2024 kl: 11:22
Af: Redaktionen

Tata Consultancy Services (TCS), der blev grundlagt i Mumbai i Indien i 1968 og i dag er et af verdens største konsulenthuse inden for it-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, har udvidet sit partnerskab med britiske Rolls-Royce, der har specialiseret sig i civil luftfart, forsvarsindustri, og energisystemer

Partnerskabet bygger på et langvarigt samarbejde mellem Rolls-Royce og TCS, som blandt andet omfatter forskning i brintdrevet brændstofsystemteknologi. 


Samarbejdet bliver udvidet på et tidspunkt, hvor luftfartsindustrien står over for udfordringen med at reducere CO2-udledninger - uden at forringe ydeevne og effektivitet. 


Udgangspunktet stemmer overens med TCS’ ønske om at udnytte teknologi til en positiv samfundsmæssig effekt, skabe en grønnere fremtid og drive bæredygtig transformation på tværs af industrier. Derfor vil TCS udnytte sin ekspertise som en tjenesteudbyder og levere ingeniørfærdigheder og support til Rolls-Royce i arbejdet med at afdække nøgleudfordringer, som er nødvendige for at muliggøre brugen af brint i luftfart. 
 

Interesserede kan læse mere om TCS her:

Interesserede kan læse mere om Rolls Roys plc. her:





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn
- Flere passagerer fløj via lufthavn ved Limfjorden
- Lufthavn på Djursland nåede op på 31.137 passagerer
- Bæredygtige alternative brændstoffer inden for luftfart og maritim transport var i centrum
- Lufthavn mellem Viborg og Herning har skiftet navn
- Flypassager havde skjult knap 2,5 kg herion i en kuffert
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Norsk fly-koncern nåede nye økonomiske højder - med øget udbyttet til aktionærer
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- Forskere skal kortlægge luftforurening i arbejdsmiljøet i lufthavne

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst