Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
NYHEDSBUREAU:

Danske DSV køber angiveligt tyske DB Schenker

Torsdag 12. september 2024 kl: 11:17
Af: Redaktionen

Ifølge nyhedsbureauet Reuters, der citerer unavngivne kilder hos Deutsche Bahn og den tyske regering, bliver det den danske transport- og logistikkoncern, DSV, der kommer til at overtage DB Schenker

I løbet af de kommende dage ventes aftalen mellem de to parter at falde på plads. DSV har budt omkring 14 milliarder euro for den tyske virksomhed.


Aftalen skal nu godkendes at bestyrelsen i Deutsche Bahn, og derefter skal den omkring de relevante konkurrencemyndigheder.


Her på transportnyhederne.dk omtalte vi salget af DB Schenker, hvor vi ud over DSV også nævnte kapitalfonden CVC Capital Partners som mulig køber.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lagerudlejning i Horsens er årets største
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Nye asfalttyper kan begrænse CO2-belastningen
- Højesteret har taget stilling til bødeudmåling for overtrædelse af godskørselsloven med videre
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Varebiler levede op til nye regler
- Pakkebud fandt stoffer
- Vækst får sengetøjsvirksomhed til at leje lager ved Horsens
- Veteranlastbilrally kører igen
- Entreprenør har en løsning med tre-akslet city jord tiptrailer
- Færgerederi anker afgørelse fra Konkurrencerådet
- Lattergas i større mængder er farligt gods

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst