Sjællandsk transportskole åbner nye afdelinger
Onsdag 11. september 2024 kl: 09:31
Af: RedaktionenTransportskolen Juul, der har hovedsæde i Roskilde og er en af Danmarks ældste og store uddannelsesinstitutioner inden for ledelse, transport-, redder- og lager/logistik-uddannelser, har åbnet afdelinger i Albertslund og Vordingborg og dækker dermed hele Sjælland. Med de to nye afdelinger bliver Juul den største transportskole på Sjælland
- Vi har valgt at lytte til branchen og skaber med vores nye udbud bedre uddannelsesmuligheder for borgere, jobcentre, A-kasser og virksomheder omkring København og Sydsjælland, siger Jesper Juul, der er administrerende direktør for Juul Danmark.
På de to nye afdelinger vil Juul, blandt andet udbyde EU-efteruddannelse, hvor chauffører kan forny deres EU-bevis, der er et lovpligtigt bevis for alle, der udfører erhvervskørsel. Det bliver også muligt at tage kørekort til både forvogn og påhængsvogn, samt kørekort til bus og taxi.
Hos Juul fremhæver man, at med de to nye afdelinger kan transportskolen i endnu højere grad bidrage til at uddanne kvalificeret arbejdskraft, der kan imødekomme efterspørgsel i transportbranchen.
Med de nye afdelinger, der ligger på Kuskevej i Vordingborg og Gymnasievej i Albertslund, tilbyder Juul kurser i Holbæk, Roskilde, Køge, Hvidovre, Albertslund og Vordingborg.
Om transportskolen Juul:
- Juul er en af Danmarks største og ældste uddannelsesinstitutioner inden for ledelse, transport-, redder- og lager/logistik-uddannelser
- Juul er en 100 procent dansk familieejet virksomhed, der har hovedsæde i Roskilde
- Juul har uddannelsescentre i Roskilde, Køge, Hvidovre, Albertslund, Vordingborg og Holbæk - og en lang række udbud og samarbejdspartnere på tværs af landet
- Juuludbyder ledelsesuddannelser indenfor kontor-, detail- og logistikområdet, samt uddannelser og
- efteruddannelser inden for alle transportfaglige områder for eksempel lastbil, bus, flextrafik, redning, gaffeltruck, farligt gods, vogntog, taxi, vognmandsuddannelser med flere
- Transportskolen har adgang til køretekniske anlæg med lastbiler, busser, gaffeltrucks, evakuerings- og brandøvelser osv., og uddanner herigennem borgere inden for en lang række centrale arbejdsfunktioner, som et bidrag til at øge sammenhængskraften på arbejdsmarkedet i Danmark
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Elektriske lastbiler fra Sverige rækker op til 700 kilometer
- Batteri-elektriske lastbiler kan dække flere transportopgaver
- Vognmand i Støvring sætter tre lastbiler i to-holdsskift for at være mere brændstof-effektiv
- El-lastbiler og el-busser kan lade i Aarup på Fyn
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Langeskov-vognmand tager tre nye med gående gulv i brug
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Større ro/pax-færge skal øge kapaciteten over Østersøen
- Containertransportør har fået fem på stribe - to gange
- Hobro-vognmand køber vognmandsforretning i Fjelsø
- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




