Energiselskab ansætter ny økonomidirektør
Tirsdag 10. september 2024 kl: 11:42
Af: RedaktionenEnergiselskabet OK har ansat Morten Mosegaard som ny økonomidirektør - CFO. Morten Mosegaard erstatter Thor Skov Jørgensen, der forlod OK i juni til fordel for stillingen som administrerende direktør i Coop Danmark. Morten Mosegaard kommer fra en stilling som økonomidirektør - CFO - i Maersk Tankers
![]() | |
|
- Jeg er meget glad for, at det lykkedes at hente en profil som Morten Mosegaard, der har en tung CFO-baggrund og erfaring med at skulle agere i en virksomhed, hvor den grønne omstilling spiller en stor rolle. I OK er strategien at transformere hele virksomheden mod e-mobilitet og el, og så ligger der en voksende opgave i at varetage vores ejerskab af datterselskaberne, ikke mindst Coop og Kamstrup. OK er under forandring på mange måder, og det er jobbet som CFO også, så vi er meget glade for at få Morten Mosegaard og hans erfaring med på holdet, siger Michael Løve, der er administrerende direktør - CEO - i OK.
Hos Maersk Tankers, der har en af verdens største flåder af produkttankskibe, har Morten Mosegaard i knap seks år haft ansvaret for finans, jura, IT og strategi. Forinden har han bestridt en række centrale lederstillinger hos Danske Bank, blandt andet som direktør for koncernøkonomi.
Indtræder i direktion
OK investerer i disse år milliarder i at etablere et landsdækkende ladenetværk og blive en stor leverandør af el og energiløsninger. Morten Mosegaard ser som kommende CFO frem til at bringe sin erfaring og finansielle indsigt i spil i en periode, hvor OK gør strategi til handling.
- OK befinder sig i en utrolig spændende situation med den igangværende transformation og elektrificering af forretningen. Det kræver store midler og en dygtig økonomifunktion. Samtidig er koncernen for nyligt vokset markant med ejerskabet af Coop, så der sker virkelig noget i OK. Jeg glæder mig meget til at tage fat på de mange opgaver og møde mine kommende kolleger, siger Morten Mosegaard, der får plads i OK’s tremandsdirektion sammen med CEO Michael Løve og CCO Michael Lamberth.
Morten Mosegaard tiltræder sin nye stilling som CFO i OK med virkning søndag 1. december 2024.
Om Morten Mosegaard:
- Morten Mosegaard er født 1977
- Han er bosat i Odense med hustru og to børn
- Er uddannet cand.scient.oecon fra SDU i 2001 og har en Ph.d i Finansiering
- Morten Mosegaard kommer fra en stilling som CFO i Maersk Tankers
- Han har før karrieren i Maersk Tankers haft en række stillinger i Danske Bank, herunder Chief of Staff & interim CFO, Head of Group Finance og en række ledende stillinger indenfor Corporate Banking og Markets
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Kalundborg Havn får ladestandere til lastbiler
- Nyt forskningsskib til teknisk universitet skal bygges i Spanien
- Regeringen vil anskaffe fire nye havmiljø- og minelægningsfartøjer
- 20 kroner pr. billet skal bidrage til ny metro-linie
- Svensk lastbil vinder grøn pris
- Bryggeri tester el-lastbil
- Danmark og Tyskland kan blive førende i verden indenfor grøn brint
- Rederiorganisation tager godt i mod anbefalinger fra vækstteam
- PtX-anlæg ved Aaberaa har produceret den første e-methanol
- Energiselskab har sikker tankning og trucknetværk med ladestationer med på messe
- Regionernes klimaaftryk fra el, varme og transport er faldet med 45 procent på fem år
- Brugte batterier fra el-busser kan leve videre som stationære energidepoter
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |