Letbanen i Odense kører flere passagerer frem til deres mål
Fredag 6. september 2024 kl: 11:18
Af: RedaktionenPassagertallet for Odense Letbane for de første syv måneder af 2024 ligger knap 30 procent højere end for den tilsvarende periode i 2023. Fra årsskiftet og fem til udgangen af juli havde Odense Letbane i alt 3.897.000 påstigere mod 3.012.000 i samme periode sidste år 2023
Hos Odense Letbane peger man på, at der er fremgang i alle syv måneder af 2024, men at især juni og juli skiller sig ud med over 80 procents vækst. Udviklingen i sommermånederne var forventet, da letbanen i juni og juli sidste år var ramt af delvist driftsstop som følge af facadeanker-reparationer.
- I år har vi oplevet vores første "normale" sommer, og jeg glæder mig først og fremmest over en periode med meget høj driftsstabilitet, og hvor letbanen også løste en stor enkeltopgave med ekstra kørsel ved Bruce Springsteen-koncerten tirsdag 9. juli, siger Dan Ravn, der er administrerende direktør hos Odense Letbane.
- Ved Springsteen-koncerten var vores park & ride-anlæg stort set fyldt - det vil sige op mod 800 biler, som dermed afstod fra at køre ind i de centrale bydele. Det viser, at ideen med park & ride fungerer i praksis, når behovet er til stede, og det kan vi arbejde videre med sammen med byens eventmagere, siger Dan Ravn.
På koncertdagen tirsdag 9. juli nåede salget af QR-billetter over 5.000 stk, hvilket er suveræn rekord for en enkelt dag. Letbanen kørte med et antal ekstra afgange i timerne efter koncerten - særligt med fokus på at returnere koncertgæster til de store parkeringsområder ved SDU og park & ride.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tog-værksted til nye el-tog er færdigt
- Politiet har sigtet to personer efter togulykke på Gribskovbanen
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Busser erstatter aflyste tog i Nordsjælland
- Lokale tog i Nordsjælland er aflyst fra torsdag aften
- Dokumentation for sikkerheden ved to gangbroer er sendt af sted
- Midttrafik belønner busselskaber for høj kundetilfredshed
- Letbanetog kører flere gange om søndagen
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




