Shipping-virksomhed fra Esbjerg åbner nyt kontor i Warszawa
Mandag 26. august 2024 kl: 10:45
Af: RedaktionenBlue Water- koncernen, der har hovedsæde i Esbjerg og aktiviteter over det meste af verden, har åbnet et nyt kontor i den polske hovedstad, Warszawa. Det nye kontor i Warszawa skal håndtere almindeligt gods til søs og i luften med fokus på både import og eksport
Medarbejderne på kontoret i Warszawa vil arbejde tæt sammen med Blue Water's kontorer rundt om i verden, herunder i Asien, for at levere effektive og omfattende logistikløsninger.
- Åbningen af et kontor i Warszawa er en vigtig strategisk tilføjelse til Blue Waters netværk. Det nye kontor i Warszawa vil hjælpe os med at tilbyde skræddersyede logistikløsninger til vores kunder og styrke vores globale tilstedeværelse, siger Palle Kamstrup, der er Blue Waters Senior Vice President Sea & Air.
Lokal viden og international erfaring
Kontoret i Warszawa bliver ledet af Anna Szymanowicz, der har over 25 års erfaring indenfor transport og logistik. Som Country Manager Sea & Air vil Anna Szymanowicz bruge sin omfattende viden og ekspertise sammen med de øvrige medarbejdere for sikre, at Blue Waters aktiviteter i Polen får succes.
- Jeg er glad for at stå i spidsen for vores nye kontor i Warszawa, Anna siger Szymanowicz og fortsætter:
- Vores team er dedikeret til at yde førsteklasses service. Vi vil bruge vores lokale viden og internationale erfaring til at drive Blue Waters udvidelse i Polen.
Blue Water fortsætter med at operere med lokale hold, hvor koncernen har kontorer. Det sikrer en lokal service med global ekspertise og erfaring. Kontoret i Warszawa er Blue Waters tredje kontor i Polen, og det kommer oven i de eksisterende kontorer i Gdansk, som fokuserer på køletransport, og Szczecin, som har specialiseret sig i vindtransport.
Lidt om Blue Water:
- Blue Water-koncernen er en global udbyder af alle former for logistiktjenester i moderne supply chain management
- Virksomheden blev grundlagt i 1972 i Danmark har i dag over 2.500 medarbejdere fordelt på 80 kontorer verden over
- Hvert Blue Water-kontor kombinerer koncernens globale netværk med lokal ekspertise
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Lufthavn kom ud af 2024 med et underskud 82,3 millioner kroner
- Lufthavn på Djursland har oplevet fremgang i årets første seks måneder
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Fortroligt notat om lufthavn er blevet lækket
- Nordjylland har fået direkte flyforbindelse til Grønland
- Lufthavn på Fyn kom ud med underskud
- Den norske stat har tjent en halv milliard på salg af aktier i flyselskab
- Flere flyver via lufthavnen i København
- Passagertal nåede sit bedste maj-tal i over ti år
- Passagertal i lufthavn ved Limfjorden var tæt på 2022-tal
- International transportkoncern fra Hedehusene udvider partnerskab med FN-organisation
- Lufthavn i Sydjylland bragte årsresultatet op - og ser frem til et år med færre passagerer
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |