Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Prisen på AdBlue har ligget stabilet siden foråret 2023

Mandag 12. august 2024 kl: 11:55
Af: Redaktionen

Prisen på AdBlue har ligget stabilet siden foråret 2023
Prisudviklingen på AdBlue de seneste fem år. Prisen har ligget stabilt på 8.70 kroner pr. liter inklusiv moms og afgifter siden april sidste år. (Kilde og grafik: Energiselskabet OK)

Efter at have været oppe at toppe på 15,74 kroner pr. liter faldt prisen til det niveau, den har haft siden april sidste år

I anledning af, at vi i dag har set på, hvordan prisen på dieselolie har udviklet sig de seneste fem år, har vi også lige tjekket prisudviklingen på AdBlue hos energiselskabet OK.


Prisen på AdBlue begyndte - lige som prisen på dieselolie - at stige markant i løbet af efteråret 2021 med en første pris-top på 12,61 kroner pr. liter i marts 2022. Efter et fald frem til sommeren 2022 kom endnu en stigning, der toppede i september 2022 med en literpris på 15,74 kroner inklusiv moms og afgifter.


Pris-toppen bel efterfulgt af et fald, her ind ti videre er endt på en literpris på 8,70 kroner - et niveau, der har været stabilt siden april 2023.





Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Bilister i skoven blev taget i politikontrol
- Togoperatør vinder pris for social ansvarlighed
- Ambassadør klipper snoren til ny Tyrkiet-rute fra lufthavn tæt på Aarhus
- 10 ekstra batteritog skal styrke den kollektive trafik i Region Sjælland
- Bekendtgørelse om kvalifikationskrav til visse chauffører i vejtransport er ændret
- Lufthavn på Djursland forhandler med en ny international investor
- Politiet tog sig af gratister i bussen
- Ny forsøgsordning giver billigere flexture
- S-tog kører med flere rejsende
- Transportøkonomisk forening holder generalforsamling
- Magasinet Bus 4 - 2025 er udkommet
- Kampagne skal flytte transport fra solo til samkørsel

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst