Færgerederi har fået ny administrerende direktør
Torsdag 25. juli 2024 kl: 16:00
Af: RedaktionenMandag 8. juli startede Eric Grégoire som administrerende direktør i Scandlines. Direktionen består nu af administrerende direktør Eric Grégoire, vicedirektør Michael Guldmann Jensen og økonomidirektør Mikael Koch
![]() | |
|
- Jeg glæder mig over at kunne byde Eric Grégoire velkommen til Scandlines. Eric kommer med stor ledelsesmæssig erfaring fra internationale virksomheder og med at skabe godt teamwork, at få sat en strategisk retning og at prioritere og gennemføre de tiltag, der skal til for at realisere strategien. Jeg ser frem til samarbejdet, siger Birgit Nørgaard, der leder Scandlines’ Supervisory Board.
- Jeg ser frem til at blive inspireret af den lange tradition, Scandlines har for at spille en afgørende rolle i lokalsamfundet og for at løfte ansvaret for kritisk infrastruktur. Scandlines går forrest, når det drejer sig om grøn færgedrift. Det arbejde skal vi fortsætte. I løbet af min 32-årige karriere har jeg oplevet og nydt begejstringen ved at vinde i et konkurrencepræget miljø. Og jeg har lært, hvad der skal til, for at en virksomhed kan klare sig trods skarp konkurrence: Stærke teams, ukomplicerede processer og kundeorienteret innovation, siger Eric Grégoire i en kommentar i forbindelse med sit nye job som administrerende direktør i Scandlines.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fem galvaniserede har fundet vejen til Vejen
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Transportvirksomhed i Kolding øgede overskud og medarbejderstab
- E-handlen sætter rekord igen
- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





