Del af Limfjordshavn bliver midlertidigt militært område
Torsdag 25. juli 2024 kl: 10:33
Af: RedaktionenEt område af Østhavnen i Port of Aalborg - Aalborg Havn - bliver midlertidigt militært område mellem søndag 4. og lørdag 10. august
Nordjyllands Politi har i forbindelse med opbevaring af militært materiel truffet aftale med Forsvaret om etablering af et midlertidigt militært område i Østhavnen i Aalborg i perioden fra søndag 4. august 2024 klokken 19.00 til lørdag 10. august klokken 23.00.
Det midlertidige militære område vil være markeret med hegn og skiltning og er ligger i den afspærrede del af erhvervshavnen, hvor der i forvejen ikke er adgang for offentligheden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Havneselskab vil købe mindretalsaktionærer ud
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Ø-færge satte passagerrekord
- Flere sammenhængende oplæggerdage giver hurtigfærge fra Bornholm flere afgange
- Klargøring af ny el-færger tager endnu længere tid
- Samarbejdsorganisation har fået ny formand
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Fjordhavn konstaterer fremgang
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Danske havne sætter containerrekord
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |

.jpg)


