Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportvirksomhed i Frederikssund er endt i Skifteretten i Hillerød

Fredag 28. juni 2024 kl: 10:43
Af: Redaktionen

Ifølge Statstidende har Retten i Hillerød taget transportvirksomheden SL Transport ApS med CVR-nr. 42798827, der havde hjemsted på Midgård i Frederikssund, under konkursbehandling på baggrund af en konkursbegæring, som Retten modtog 14. maj

Advokat John Christian Langeberg, der har adressen på Roskildevej i Hillerød, er udpeget som kurator.


Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.  


Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende at anmelde sit krav til boets kurator opgjort pr. 26. juni.


SL Transport ApS med CVR-nr. 42798827 blev etableret 28. oktober 2021. Den seneste - og eneste - offentliggjorte årsrapport viste, at selskabet havde haft en bruttofortjeneste på 811.000 kroner. Resultatet før skat blev på minus 741.000 kroner og efter skat på 588.000 kroner. Egenkapitalen var på minus 338.000 kroner og balancen på 5.586.000 kroner. Ifølge årsrapporten havde selskabet fire ansatte i regnskabsåret.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Antallet af konkurser i Danmark faldt markant i juli
- Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
- Opioid-indsmugling er i fokus hos Toldstyrelsen
- Spirituspåvirket lastbilchauffør påkørte lyssignal, lygtepæl - og personbil
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- Svensk lastbilimportør viser vejen fra chassis til færdigt køretøj
- Svensk messe med fokus på lastbiler åbner i 19. august
- Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst