Ø-havn får statsstøtte til udvidelse
Onsdag 26. juni 2024 kl: 10:32
Af: RedaktionenPartierne bag Aftale om Infrastrukturplan 2035, Fremtidens Veje - det er Socialdemokratiet, Venstre, Moderaterne, Dansk Folkeparti, SF, Radikale, Konservative og Liberal Alliance - har besluttet at afsætte yderligere 30 millioner kroner i 2024 til Søby Havns ”minimumsprojekt”. Projektet omfatter en udvidelse af Søby Havn på det nordlige Ærø. Havnen, der har færgeforbindelse til Als og Fyn, er også hjemsted for et skibsværft
Staten bevilligede i 2018 75 millioner kroner til en udvidelse af Søby Havn på Ærø. Projektet blev dog fordyret og derfor har der været efterspurgt yderligere tilskud. Med beslutning om et ekstra tilskud er der samlet set afsat 105 millioner kroner i statsligt tilskud til udvidelsen, så havneudvidelsen af Søby Havn kan komme videre.
Tilskuddet skal understøtte, at Søby Havn sammen med Ærø Kommune snarest muligt kan sætte gang udvidelsen af Søby Havn, så den kan stå færdig inden udgangen af 2027.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Flere fjordhavne har is på vandet
- Is i havn stopper sejlende "busser"
- Rederi har solgt den sidste danske statsisbryder
- Dansk skibsfart bør være en del af totalforsvaret
- Færgerederi oplever stigende efterspørgsel
- Tysk mand var syg - faldt om og døde på dækket
- Dansk maritim forskning styrkes yderligere
- Havn i Thy får anløb af containerskib
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Rederiorganisation lægger kursen mod fremtiden
- Forberedelserne til nedsænkning af tunnelelementer i Femern Bælt er i gang
- Danmark er verdens niende største søfartsnation
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





