Cyklist stødte ind i lastbil
Tirsdag 11. juni 2024 kl: 13:39
Af: RedaktionenLidt efter klokken 18 mandag aften fik politiet på Midt- og Vestsjælland en anmeldes om en trafikulykke på Brordrupvej/Sverregårdsvej i Gadstrup ved Roskilde. Melding lød, at en cyklist var væltet efter at have ramt hjulet på en lastbil med påhængsvogn, der kørte ad Brordrupvej mod nord
Chaufføren i lastvognstoget - en 80-årig mand fra Roskilde Kommune - opdagede først sammenstødet, da han konstaterede, at en cykel var røget ind under et baghjul på lastbilen.
Cyklisten, en 46-årige mand fra Polen, blev bragt til sygehuset med alvorlige, men ikke kritiske skader. Han skal senere afhøres med tolk for at afklare, hvor han kørte, da uheldet skete. Cyklen blev totalskadet og lastbilens baghjul fik skader, så den ikke kunne køre videre. Politiet optog rapport om uheldet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





