Cyklist stødte ind i lastbil
Tirsdag 11. juni 2024 kl: 13:39
Af: RedaktionenLidt efter klokken 18 mandag aften fik politiet på Midt- og Vestsjælland en anmeldes om en trafikulykke på Brordrupvej/Sverregårdsvej i Gadstrup ved Roskilde. Melding lød, at en cyklist var væltet efter at have ramt hjulet på en lastbil med påhængsvogn, der kørte ad Brordrupvej mod nord
Chaufføren i lastvognstoget - en 80-årig mand fra Roskilde Kommune - opdagede først sammenstødet, da han konstaterede, at en cykel var røget ind under et baghjul på lastbilen.
Cyklisten, en 46-årige mand fra Polen, blev bragt til sygehuset med alvorlige, men ikke kritiske skader. Han skal senere afhøres med tolk for at afklare, hvor han kørte, da uheldet skete. Cyklen blev totalskadet og lastbilens baghjul fik skader, så den ikke kunne køre videre. Politiet optog rapport om uheldet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
- Flådestyringsløsning fra dækproducent har fået tre europæiske branchepriser
- Vognmand i Himmerland kan have 83 kubikmeter i ny fire-akslet tip-trailer
- Spansk chauffør blev taget i narkosmugling - er nu idømt 14 års fængsel
- Fynsk vognmand bliver en del af en sønderjysk transportvirksomhed
- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
- Nye regler om takograf og køre- og hviletider er trådt i kraft
- Politiet i Nordjylland tjekkede studentervogne
- Bagerste kofanger var for svag
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




